Három embert végeztek ki ezen a héten Japánban annak ellenére, hogy az országban 2011-ben egyetlen halálos ítéletet sem hajtottak végre. A jogvédő szervezetek hiába örültek, mert a tavalyi szünet csak annak volt köszönhető, hogy az igazságügy-miniszter, Hideo Hiraoka egyszerűen nem volt hajlandó aláríni a végrehajtásról szóló utasításokat.

A minisztert januárban leváltották, és utódja, Toshio Ogawa mondhatni presztízskérdésnek tartotta, hogy behozzák a lemaradást. A kivégzések után mondott beszédében hangsúlyozta, hogy az iratok szignálásával miniszteri kötelességét teljesítette.

A súlyos bűncselekmények lehető legszigorúbb megtorlásával a japánok többsége egyetért. A szakértők szerint a halálbüntetés támogatottsága az 1995-ös, a tokiói metróban mérgező gázzal véghez vitt terrorakció után nőtt meg. „Nagyon nehéz meggyőzni a japánokat arról, hogy a halálbüntetés rossz ötlet. Ha megölsz valakit, megérdemled a halált – a legtöbb átlagembernek ez a hozzáállása” – magyarázta Kazuko Ito, jogász az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezetnek. Az ügyvéd egyébként egy olyan férfit véd, aki már 40 éve vár a halálsoron.

Tavaly – az Amnesty International adatai szerint – 676 embert végeztek ki világszerte, de ez csak a jogszerű ítéletek végrehajtását mutatja, nincsenek benne az olyan kivégzések, amelyeket megfelelő bírósági eljárás nélkül hajtottak végre, és egyes országok pedig köztudottan torzítanak a statisztikákon. Kínában a becslések szerint több ezer embert végeztek ki, ám a kormány nem hajlandó pontos adatokat szolgáltatni.

A világon mindössze 20 országban maradt meg a halálbüntetés, de az egyes államok joggyakorlata között hatalmas eltérések mutatkoznak. Az országok felében droggal kapcsolatos bűncselekmények miatt szabták ki a büntetést, de Pakisztánban például istenkáromlásért, Iránban házasságtörésért és szodómiáért, Szaúd-Ará­biá­ban pedig boszorkányságért ítéltek halálra embereket, míg a Kongói Köztársaságban emberi cson­tok kereskedelemért. Az is figyelemreméltó, hogy 2010-hez képest negyedével nőtt a kivégzettek száma, ami annak köszönhető, hogy a Közel-Keleten kétszer annyi elítéltre róttak ki halálbüntetést, mint egy évvel korábban. 

Címkék: Alberto Contador

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!