Veszélyes vérszívók. - Kétségtelen, hogy az enyhe tél miatt idén is sok kullancs szaporodott el a természetben, de az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) tájékoztatása szerint tévesek azok az hírek, amelyek alapján „ötször-tízszer” annyi vérszívó lenne hazánkban, mint tavaly, számottevő eltérés nincs a korábbi évekhez képest.

 
MTI-fotó: Máthé Zoltán

„A kullancsok alapvetően az erdei élőhelyeket részesítik előnyben, nem meglepő, hogy az általuk terjesztett betegségek előfordulása is területi jellegzetességeket mutat. Hazánkban Zala, Vas és Somogy megye, valamint az Északi- és Dunántúli-középhegység a leginkább érintett” – mondta lapunknak Zöldi Viktor, az OEK főtanácsosa.

A szakértők nem tudják egészen pontosan megmondani, hogy a vérszívók mekkora része fertőzött a kórokozókkal, de az elmondható, hogy a vírusos agyvelőgyulladást ritkábban (a kullancsok 0,05%-a) míg a Lyme-kórt gyakrabban hordozzák. Egy korábbi kutatás szerint az Európában élő kullancsok 12%-a fertőzött Lyme-kórral, de az ilyen ízeltlábúaknak is csak egy része adja át azt vérszívása során az embernek. Pontosan emiatt az ÁNTSZ azt az álláspontot képviseli, hogy nem érdemes bevizsgáltatnia magunkból kiszedett kullancsot, mert egyáltalán nem biztos, hogy át is adta nekünk a betegséget, ráadásul olyan is előfordult már, hogy a költséges vizsgálat a vérszívóban nem mutatta ki a kórokozót, az általa megcsípett ember mégis megbetegedett.

Ha szabadtéri programon vettünk részt, fontos, hogy hazaérkezve mindenképpen vizsgáljuk át a testünket, mert minél hamarabb szedjük ki, annál kisebb az esély a megfertőződésre. A kullancs a vérszíváskor véralvadásgátló, érzéstelenítő és értágító hatású anyagokat tartalmazó nyálat juttat a sebbe. A kullancsencephalitis-vírus már röviddel a vérszívás megkezdése után, a fertőzött nyállal a sebbe juthat.

A Lyme esetében azonban az átvitel késleltetett: minél hosszabb idő telik el a vérszívás kezdetétől, a kórokozóátvitel kockázata annál nagyobb, így a fertőzött kullancs mielőbbi eltávolításával az átvitel esélye minimálisra csökkenthető.

Bár a Lyme-kór is nagyon kellemetlen, hosszas antibiotikumkúrával kezelhető betegség, a vírusos agyhártyagyulladás még ennél is veszélyesebb. Ez ellen azonban szerencsére már létezik védőoltás, amit mindenképpen érdemes beadatni, ha szeretünk kirándulni, túrázni, vagy sok időt töltünk a kertben.

Az Országos Epidemiológiai Központ Járványügyi Osztályának adatai szerint 2013-ban 53 kullancsencephalitis-megbetegedést jelentettek a fertőzőbeteg-nyilvántartásba, szemben az előző évi 44 esettel. 2013-ban a Lyme-kór-bejelentések száma (1124) 26,2%-kal csökkent a 2012. évihez (1523) képest.

Címkék: kullancs

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!