A szakadó hóban már nyitás előtt kanyargott a sor a Széll Kálmán téri nappali melegedőhely előtt. A rászorulók két vastag szelet zsíros kenyeret kapnak és teát, amelyből helyben bármennyit ihatnak, másfél litert pedig el is vihetnek. Reggel 7 és délután 3 között négy önkéntes dolgozik a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ezen állomásán: egy mosogató, két ételosztó és egy beengedő, aki figyeli, hogy a körülbelül 30 férőhelyes helyiségbe mikor mehet/fér be a soron következő.

  <h1>a Széll Kálmán téri nappali melegedőhely </h1>-
  <h1>Bezárt kapuk</h1>-

a Széll Kálmán téri nappali melegedőhely

- – Kép 1/2

Az átfázott, éhes emberek húsz percet maradhatnak bent, utána át kell adniuk a helyet. Nagyon sokan dideregnek kint. Már a lépcsőn lefelé menet bepárásodik a szemüveg. Meleg és áporodott a levegő. Az asztaloknál szorosan ülve, halkan majszolják a kenyeret. A kabátot le sem veszik. Táska, szatyor a lábnál pihen. A rágás zaját csupán a só elkérésével töri meg egyikük. Beszélgetéshez nem sok az idő, a kedv.

Szombaton mintegy 500 rászoruló fordult meg csak ebben az egy melegedőben. „Ruhaosztás is szokott lenni, de mostanra már nem sok meleg holmi maradt. Minden adományt elfogadunk” – mondja Környei Annamária intézményvezető, aki sok betérőt név vagy arc szerint ismer. Úgy véli, az idei év összességében nem lesz durvább a tavalyinál. „Aki nem akar a szabad ég alatt tartózkodni, annak segítünk helyet találni. A krízisszállókon matracokat tesznek a folyosókra, ha kell. Csak az marad az utcán, aki nem akar bemenni.” Annamária is ismer ilyet. „Egy 64 éves férfi már több telet is az utcán töltött, délelőtt bejön hozzánk, eszik, iszik, láthatóan jó állapotban van, meleg a kabátja és két hálózsákja is van. Hiába mondjuk neki, hogy más lehetőség is van, mégis az utcát választja. Nem tudunk mit tenni” – tárja szét kezeit.

Szívességi lakáshasználók, akik rokonoknál laknak bizonyos ideig, valamint kisnyugdíjasok, mentális problémákkal küzdők, munkanélküliek is járnak ide enni. Többségük férfi, csupán 13 százalék a nő. A férfiak átlagéletkora 52 év. Itt egyelőre még nincs TAJ-szám alapú nyilvántartás, de hamarosan már csak ezzel és ÁNTSZ-igazolással lehet beengedni a hajléktalanokat.

Egy nyugdíjas férfi éppen fél kiló zsírt hozott ajándékba, gondosan újságpapírba csomagolva. A XII. kerületi polgárőrség pedig ötven adag gulyáslevest osztott szét szombat délben, amelyhez a jegyet Annamáriától kapták a leginkább rászorultak. Egyszerű a szempont: az idősebbek, a betegek és azok élveznek elsőbbséget, akikről tudják, hogy valóban hajléktalanok.

Budapesten öt helyen található olyan nappali melegedő, ahol ingyenes a mosó- és szárítógép használata, a betérők szappant és fürdőköpenyt is kapnak. A Batthyány téren orvosi szolgálat működik, 16 ággyal, ide kerül például az, akin fagyásos sérülést észlelnek. A Déli pályaudvarnál nappali és éjszakai krízisszálló is üzemel, a Vágány utcában egész nap nyitva van a Vonat nevű melegedő. A IX. kerületi Aszódi úton január végén, az Etele téren pedig két napja nyílt meg egy újabb melegedő. Az intézmény vezetője szerint nem szabad mindenáron a saját akaratunkat a hajléktalanokra erőltetni és jobb, ha pénz helyett inkább élelmiszerrel segítjük őket. „Nincsenek nagy csodák a hajléktalan-ellátásban. Ha kifelé menet elköszönnek, ha túlélik a telet, az is siker” – teszi hozzá.

 

Nincs felesleges cipõ

A latyak okozza a legnagyobb gondot, mert a vizes cipő ilyen mínuszokban életveszélyes is lehet – nyilatkozta lapunknak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke. Vecsei Miklós szerint minden fölösleges cipő jó lehet valakinek, ne dobjuk ki, adjuk oda a rászorulóknak. „Kint vagyunk az utcán teljes létszámban, nincs különösebb baj, fel vagyunk készülve és sorra nyitjuk az összes melegedőket. Van még hely, aki akar, az meleg helyiségben tud lenni” – mondta. A szakember azt kéri: mindenki legyen körültekintő, és ha az utcán hajléktalan embert lát, hívja a 06-1/338-4186-os számot.

(K. V.)

 

Az utolsó vonat

„Helló, koma” – int üvegével egy idősebb férfi az érkező barátjának, miközben a telefonfülke falának támaszkodik. Megkínálja. Hajléktalanok mindketten. Várják, hogy estére kiürüljön a Déli pályaudvar váróterme, és behúzódhassanak. A Déli pályaudvar környékén egy egész kolónia él: férfiak, nők, kutyák. Az ácsorgó két cimbora csak szállóvendég, de mások évek óta itt táboroznak. Egy ötvenes férfi táblával szokott a lépcsőn kuporogni, azt írja, négy éhes kisgyereke várja otthon. Nincs neki olyanja, tudom. Ahogy annak a fiatalabb nőnek sem, akit mindig a fekete kutyája kísér. Még akkor is, mikor a pirosnál megálló autóknak kínálgatja az újságját. Vagy mikor a ballonkabátos virágos néni megszánja, és neki is ad a tulipánból, hogy ő is keressen egy kicsit. Az egyik metrófeljáróhoz vezető folyosón rendeztek be maguknak szobát matracokkal, dobozokkal, szedett-vetett takarókkal. Jobb időben itt alszanak, de most muszáj a váróterembe menni. Ott kellemes meleg van, végre a billegő, hatvanas évek dizájnját követő sárga-piros székeket is lecserélték, padokat raktak be, azon már feküdni is lehet. De napközben nem maradhatnak ott. Mindig akad utas, aki ordít, hogy nem bírja a büdöst, a koszt, nem tud leülni, a több ezer forintos jegyéért már a minimum lenne, hogy kulturáltan várakozhasson. Igaza van. Meg a hajléktalannak is. Neki nincs is mire várnia. Legfeljebb arra, hogy az utolsó vonat is elmenjen.

(SZ. Á.)

 

Bezárt kapuk

Tucatnyi helyen rendeltek el rendkívüli tanítási szünetet a hatalmas havazás miatt. Van, ahol csak néhány napig lustálkodhatnak a tanulók – Csongrád megyében és a békési iskolák többségében például csak hétfőn és kedden marad el a tanítás, Orosházán pedig csak hétfőn nem csengetnek be, ám sokak szomorúságára elmarad a hétvégére tervezett szalagavató bál is a gimnáziumban. Másutt viszont egész héten otthon maradhatnak a gyerekek. A Győr-Moson-Sopron megyei Beled polgármestere a helyi óvodában és általános iskolában rendelt el egyhetes pihenőt, a szülők ugyanis jelezték, meg tudják oldani gyermekeik elhelyezését, így nem kell az iskolában fagyoskodniuk. Sok helyen – főként a kisebb településeken – a közlekedés akadozása miatt nem tudnának eljutni a gyerekek az intézményekig, máshol a gázszámlák nagysága okoz gondot. Nyírbogdányban minimum egy hétig nem nyitja ki kapuit sem az általános iskola, sem az óvoda, mivel a két intézmény gázfogyasztása a héten tapasztalt mínusz 12-14 fokos hideg miatt csaknem a kétszeresére emelkedett, a szünet elrendelésével pedig körülbelül egymillió forintos megtakarítást érhet el az önkormányzat. A Tiszavasvári Középiskola, Szak­iskola és Kollégium mintegy hétszáz tanulójára is kényszerpihenő vár, itt az iskola fűtési rendszere avult el. Hiába örülnének a tanulók az elmaradt óráknak, sajnos pótolniuk kell majd azokat, rövidebb lesz számukra a tavaszi szünet, és időnként szombaton is be kell ülniük a padba.

(D.-H. N.)

 

Éhségmenet a fagyban Borsodból

Borsod-Abaúj-Zemplén megyei polgármesterek és magánszemélyek indulnak Miskolcról egyhetes gyalogútra 6-án az MSZP támogatásával, hogy a parlament tavaszi ülésszakának nyitónapjára Budapestre, a Kossuth térre érjenek. A „Munkát, kenyeret” jelszó alatt menetelők a régióban élők kilátástalan helyzetére kívánják felhívni a figyelmet. Gúr Nándor, az MSZP megyei elnöke a szervezőkkel közösen tartott miskolci sajtótájékoztatón elmondta: a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben robbanásközeli állapotig fokozódott a helyzet, a munkanélküliség és az alacsony jövedelműeket sújtó kormányzati intézkedések miatt. A kormányváltás előtt 2009-ben 2,7 millió ember élt a létminimum alatt, ma már 4 millióan vannak, akik nyomorognak – mondta Gúr. A menet csaknem 200 kilométeres utat tesz meg hét nap alatt a hóban, fagyban.

Szabó Kata

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!