Megviccelte az újságírókat Hoffmann Rózsa a „Fókuszban a közoktatás” címmel tartott szakmai fórumon, pénteken. Az oktatási államtitkár a közoktatási törvény koncepciójáról tartott előadásában kifejtette, hogy az érettségi előtti kötelező közösségi munka bevezetéséről akár népszavazást is tarthatnának.
Utóbb már tréfaként aposztrofálta a kijelentést, mondván, biztosan nem látták, hogy a félmondat közben kacsintott. Hoffmann előadásában beszélt arról, hogy lecsökkentenék a közösségi munka óraszámát 60 óráról 50-re, ennek elvégzését pedig heti két órában a 10-11. évfolyamon javasolnák, például szociális otthonokban. Ez az enyhítés már reagálás Pokorni Zoltán korábbi felvetésére, ő azonban teljes mértékben ellenezte az elgondolást. Az államtitkár nem zárta ki egy közvélemény-kutatás lehetőségét sem, mely az óraszám meghatározását segítené. Megerősítette továbbá, hogy várhatóan még a tavaszi ciklusban a parlament elé kerül a közoktatási, a felsőoktatási és a pedagógus életpályamodellről szóló törvény, ám ha ez nem sikerül, szeptemberben tárgyalhatják. Cáfolta viszont, hogy olyan éles konfliktusai voltak Pokornival, mint amilyenekről a sajtó beszámolt, lemondását pedig egyetlen másodpercig sem fontolgatta, mivel a „munkája iránti bizalom töretlen”.
Az államtitkár szerint három fő területen számíthatunk változásokra. A közoktatási törvény újragondolására azért van szükség, mert a jelenleg hatályos, 1993-ban született törvényt már több mint százszor módosították, így egységesnek egyáltalán nem nevezhető. Módosítás várható az oktatás tartalmában, a klasszikus nevelés erősítésében és a tanárképzés színvonalában, ennek első lépéseként határozzák meg a pedagógus életpálya-modellt is, melynek egyik alapfeltételeként említette a pedagógusbérek emelését és a pedagógus-bértábla bevezetését a közalkalmazotti jogviszonyon belül, illetve a szakmai ellenőrző rendszer bevezetését. A kötelező kerettanterv visszaállítása sem korlátozza majd a tanárok munkáját, továbbra is megmarad a választási szabadságuk a nem szabályozott részek területén. Terveik közt szerepel a nyolcosztályos gimnáziumok 11. évfolyamától harmadik idegen nyelv bevezetése, ám ez nem jelentené szükségszerűen azt, hogy a tantervi követelmények nyelvvizsgaszintű oktatást nyújtanának. 2014-től változna az érettségi rendszer is, ennek azonban még csak körvonalai látszanak.
Hoffmann Rózsa kijelentését, mely szerint teljes bizalmat élvez államtitkári pozíciójában, Semjén Zsolt is megerősítette az MTI-nek adott interjújában, amelyet több internetes lap is idéz. A kormányfő helyettese elmondta: a KDNP minden tekintetben támogatja az oktatási államtitkárt és elégedett a munkájával. Semjén, aki maga is kritikusan szemléli a bolognai rendszert, továbbra sem ért egyet a korábbi oktatási miniszterek, Magyar Bálint és Hiller István nevével fémjelzett liberális oktatáspolitikával, ez ugyanis szerinte teljes csődhöz vezetett. Emellett a Hoffmann és Pokorni közt kialakult vitát sem tartja a Fidesz és a KDNP közti konfliktusnak. Mint mondta, a Fideszben is sok különböző álláspont van, ezek közül jó néhány Hoffmann elgondolásaihoz áll közelebb. Ezektől eltekintve azonban továbbra is egységes a szövetség, ez pedig azt jelenti, hogy a döntések a jövőben is a kormánypárton belüli egyeztetések során jönnek létre, nem pedig az ellenzékkel való közös munka eredményeképp.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!