A holokauszt-emlékév negyedik hónapjában járunk, és eddig csak botrányokról hallhattunk. Miközben hétfő este kezdődik a nyolcnapos Pészach, a tavasz és a hálaadás ünnepe, április 16-án, szerdán a magyarországi holokauszt emléknapját tartják meg.
Bár Orbán Viktor a választások előtt azt ígérte a Mazsihisznek, hogy húsvét után egyeztetnek a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékműről, kedd reggel kordonokat építettek a területre, amelyet civilek délután lebontottak. Több ellenzéki politikus is megjelent a helyszínen: Kerék- Bárczy Szabolcs, Niedermüller Péter, Horváth Csaba, Bokros Lajos. A munkások másnap újraemelték a vasrácsokat, amelyeket estére ismét szétszedtek a szobor ellenzői. Ez így ment egész héten.
Pénteken építési területté nyilvánították a tér egy részét, a rendőrök több tüntetőt igazoltattak, Lovas Zoltán újságírót órákra bevitték az egyik rendőrkapitányságra.
A héten lemondott Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, életkorára (79 éves) hivatkozva. Az indoklásban az is szerepel, hogy „mint holokauszt-túlélő számára a Magyarországon kialakult közéleti légkörben nem kíván a továbbiakban a zsidó közösség vezetője lenni”. Heisler András, a szervezet elnöke szerint Zoltai döntésében szerepet játszhattak szakmai meggondolások, valamint a Mazsihisz gazdálkodásának átvilágítása.
A legnagyobb zsidó szervezet vezetőségi ülésen tárgyal arról, hogy miként választják meg a Mazsihisz új ügyvezető igazgatóját.
A Mazsihisz közgyűlése február elején döntött úgy, hogy bojkottálja a holokauszt-emlékévet, ennek egyik oka a német megszállás emlékmű volt.
(Frissítés: hétfőn reggelre a kordon ismét állt az "építési területen", a kivitelező folytatja a botrányos Szabadság téri szobor felállításának előkészületeit.)
A szerdai emléknapon 13.30-tól a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban tartanak megemlékezést, majd 18 órától a Cipők a Duna-parton emlékműnél gyertyagyújtással emlékeznek az áldozatokra. Több vidéki nagyvárosban is lesznek megemlékezések.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!