Nyilvános, de az állami protokolltól mentes lesz Göncz Árpád temetése november 6-án. A rendszerváltás utáni első államfőt az Óbudai temetőben helyezik örök nyugalomra. A sírnál Mécs Imre és Várszegi Asztrik mond beszédet. A kormány részéről – a család kérésére és Göncz Árpád végakarata szerint – hivatalosan senki sem képviselteti magát.

 
Göncz Árpád - Fotó: Németh András Péter

Göncz Árpád – ahogy életében – halálában is hű marad elveihez. Végakaratában jó előre kikötötte, kik beszéljenek és kik ne a sírjánál. Ráadásul a szokásoktól eltérően nem a Fiumei úti Nemzet Sírkertben, hanem Óbudán temetik el Bibó István, Litván György és Vásárhelyi Miklós közelében. Nem lesznek ott gyászoló közintézmények, és hivatalos minőségben magyar vagy külföldi politikusok sem. Nem lesz katonai tiszteletadás sem díszsortűz, ami egyébként járna Göncznek mint volt hadseregfőparancsnoknak.

A sajtóban és a közösségi oldalakon megjelenő írások a volt államfő temetését a jelenlegi rendszer elleni demonstrációnak tartják, amelyen valószínűleg sok ezren vesznek majd részt, köztük – magánemberként – magyar és külföldi politikusok, nagykövetek.

A búcsúztatást a családdal közösen az Országgyűlés Hivatala (OH) szervezi és fizeti. A Vasárnapi Hírek a családhoz közel állóktól úgy értesült, hogy az OH a lehető legnagyobb körültekintéssel, profizmussal és empátiával kezeli az ügyet. Míg az első hírek arról szóltak, hogy a temetést a köztelevízió nem közvetíti, most már biztos: a Duna Tv-n élőben kísérhetik figyelemmel az eseményt.

„Egy nagyszerű élet méltó befejezése! Nem lesz állami protokoll, nem fognak a sírjánál azok beszélni, akik meggyalázták életművét. Végső nyugalmát azok között leli meg – Bibó, Litván és az én szüleim –, akik egész életében barátai és bajtársai voltak. Nemcsak az élete, hanem a végakarata és ennek beteljesülése is példaként szolgál az egyén méltóságának megőrzésére, arra, hogy nem kell elveinket feladva a hatalmi önkény előtt meghajolni” – írja a közösségi oldalon Vásárhelyi Mária szociológus, közíró.

 

Ha a volt köztársasági elnöknek állami temetése lenne, akkor azt a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak kellene szerveznie. Ezt a bizottságot Semjén Zsolt felügyeli a kormányban, az elnöke pedig Boross Péter volt kormányfő.

Címkék: Göncz Árpád

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!