Sajtfesztivál - Forrás: Shutterstock

ÍGY IS LEHET – NOVEMBER 29.
Anilogue
Uránia Nemzeti Filmszínház, Art + Cinema,
Puskin mozi
Nemzetközi Rajzfilmfesztivál. Hétvégén is,
folyamatosan. Színes és nem is mindig meseszerű.

Sociocity
Gazdagréti Közösségi Ház, Budapest, Törökugrató
utca 9.
Kiállítás nemcsak annak, aki szereti a bábokat,
hanem annak is, aki csak ezután fogja
szeretni.

Téli Fesztivál
Kecskemét, Fő tér
Adventi nyitóhétvége a hírös város szívének közepében.
Jégpálya és kirakodóvásár.

Újbor- és Sajtfesztivál
Vajdahunyad-vár, Budapest, Városliget
Ahhoz nem kell kimenni, hogy megtudja, melyik
az év újbora vagy sajtja, de ha kóstolni is
akarja…

Adventi Gyertyagyújtás
Mór, Szent István tér
Mór, borvidék, télen is bor, 16.30-kor pedig
fellobban az adventi gyertya lángja.

 


Vörös lábnyomok

Bauxitföldtani Park. Gánt

Tényleg olyan érzés lépkedni a bauxit-meddőhányók dombjain, mintha a vörös bolygón járnánk – nem hiába modellezhetők itt egy marsi expedíció körülményei. Nem kell geológusnak, sem bányásznak lenni ahhoz, hogy értsük, miből is készül az alumínium, mert tanösvény segít az eligazodásban. A föld ráadásul csupa olyan értéket rejt, amitől nemcsak a lenyomatok gyűjtői jönnek lázba. A tudat pedig, hogy az egykori Pannon-tenger fenekén sétálhatunk, több mint hátborzongató.



ZÖLD GOMB
Vannak filmek, amelyek csak akkor és úgy élvezhetők, ha dalra fakadnak bennük, mert a dúdolható dallamok gyakorta átsegítenek a nem várt gyöngeségen. A musical viszont már csak az a műfaj, ahol meglett férfiak is karöltve énekelnek, és az sem baj, ha katonák. A Smith család története éppen azt mutatja meg – a maga szórakoztató módján –, mit is tesz egy háború egy családdal. Nem csak azok sorsa érdekes, akiket elvisznek a frontra, azoké is lehet tragikusan szórakoztató, akik otthon maradnak.
Óh, az a csodálatos háború! Angol musical, 144 perc, 1969. Rendező: Richard Attenborough.
Cinemax, 2015. november 29., 14.20

 

NOVEMBER 29.
Néha olyan sors jut egyetlen embernek, amelyet két másik sem tudna viselni. Antónió Egas Moniz az I. világháborút követő béketárgyalásokon külügyminiszterként képviselte Portugáliát, évekkel később pedig Walter Rudolf Hessszel megosztva Nobel-díjat kapott azért, mert felfedezte, hogy a homloklebeny lobotómiájával enyhíthetők a tudathasadás tünetei. A sors iróniája, hogy a Nobel-díj átvételének évében Moniz tolószékbe kényszerült, miután 1949-ben rálőtt az egyik, skizofréniában szenvedő betege. Egas Moniz 1874. november 29- én született, és 1955. december 13-án halt meg, Lisszabonban. Módszerét azóta is erősen vitatják.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!