Oldtimer traktor - Forrás: Shutterstock

- – Kép 1/5

Sólyomszárnyakon

Lüktet az adrenalin, arcunkba vág a szél, és 150 méter magasan elsuhanunk a Zemplén-hegység felett – a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandparkban 1000 méternyi repülés vár azokra, akik a csodás kilátásért cserébe vállalják az izgalmakat. 

SZŰCS ÁGNES
A Magas-hegy tetejére a sípályákról ismert libegővel juthatunk fel, ami a félős-tériszonyos látogatók számára hatalmas kihívás. Ha nem elégszünk meg azzal, hogy a kilátótoronyból akár Szlovákiáig is elláthatunk, érdemes átszállni a Dongó névre keresztelt üvegpanorámás, zárt kabinokba, amelyek a völgy felett átvisznek a Szár-hegyre. A lassan himbálózó sárga gömbökben ülve még nyugodtan lehet gyönyörködni a tájban. De ha elég merészek vagyunk, és a nyitott átcsúszó pályát választjuk a visszaútra: 50–80 km/órás sebességgel száguldhatunk át a szemben lévő csúcsra. A Sólyom acél kötélpályán automata berendezés indítja a kalandorokat, akik biztonságos, több ponton rögzített beülőben roboghatnak végig az 1036 méter hosszú úton, ahol az első másodpercekben az izgalom fojtogatja a torkunkat, és legfeljebb levegővételre jut idő, a nézelődésre nem igazán. Viszont a kezdeti izgalom elmúltával elképesztő látvány szabadon siklani a levegőben.
A még egy hónapja sem repülő Dongóval és a Sólyommal azonban még nincs vége a ránk váró kihívásoknak. Telente korcsolyázni és síelni lehet a Zemplén Kalandparkban, a tavaszi jó idővel pedig kinyitott a bobpálya és a Kalandtúra Park. Öt pálya várja a mozogni vágyókat: az elsőn beletanulhatnak az alpinizmus alapjaiba, a másodikat kifejezetten a gyerekeknek szánták, a többi három, fokozatosan nehezedő pályán pedig a felnőttek tehetik próbára az ügyességüket. Az egyenként 40-60 percig tartó utak mászófalakon, kötélhágcsókon és ingatag deszkahidakon vezetnek át. Itt is meg kell birkózni az átcsúszó pályával, de a mindössze 100 méteres táv a Sólyom után már nem tétel.

TIPPEK. Érdemes megnézni, mekkora szelet jósolnak a meteorológusok, mielőtt útnak indulunk a Zemplén Kalandparkba. Ha 15 km/óránál erősebben fúj a szél, biztonsági okokból nem lehet átcsúszni a Szár-hegyről a Magas-hegyre.

ÍGY IS LEHET – ÁPRILIS 12.

Ásvány- és ékszerbörze
Lurdy Ház, I. emelet,
Budapest, Könyves Kálmán krt. 12–14.
Már április 11-én, szombaton kirakják a pultokra a Föld ékszereit: fosszília, drágakő és meteorit.

Szárnyaló hangok
XXV. Debreceni Tavaszi Fesztivál,
Kölcsey Központ, Bethlen utca
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának hallgatói énekelnek ritkán hallható reneszánsz és barokk dalokat is délután 5-től.

 

Kucsmagomba Fesztivál
Tatabánya
Péntek óta tart, de még vasárnapra is marad gombatúra és medvehagymagyűjtés. Reggel 8 órától, természetesen. Hagyományteremtő rendezvény.

XXV. Horgász és Vadász Napok
Kulturális és Konferencia Központ,
Kecskemét, Deák Ferenc tér 1.
Csodálatos Afrika-kiállítás, élő halak az akváriumban, valamint Ambrus Lakos, Kovrig Miklós és Szarvas Pongrác képzőművész számos alkotása a vadvilágról.

Medvehagyma Napok
Bakonybél, Faluház előtti tér, Tájház
Vezetett túrák (4 és 10 kilométeresek) a medvehagyma lelőhelyéhez, de megkóstolhatók a medvehagymából készült ételek is.

 

Ötszáz veterán
Oldtimerek Hétvégéje 2015 (április 10–12.), Vasúttörténeti Park, Budapest, Tatai u. 95.

Töprengeni, persze, lehet azon, miért kóstoltatnak kolbászt egy olyan rendezvényen, ahol száz évnél is idősebb autókat láthat a közönség, de valahol érthető. Ha ugyanis érvényesül a „mindent a szemnek, semmit a kéznek” elv, a belépődíj ellenében ne csak a szem lakjon jól. Így legalább a csabai kolbásznak is híre megy – és a számos kézműves terméknek, sajtoknak és lekvároknak. Azon is el lehet gondolkozni, hogy mi szükség van állatsimogatóra, de erre is lehet magyarázatot találni: itt nem csak nézni, de érinteni is lehet a lóerőket.
Így viszont érthetővé válik, miért kapnak helyet a kiállításon mezőgazdasági járművek, és miért gurulnak a veterán traktorok.
De lesz KGST-hangulat, megtudhatjuk, milyen egy amerikai katonai harci felszerelés, kardoznak hagyományőrzők, pöfékelnek mozdonyok és zakatolnak minivonatok a terepasztalon.
–DEK

 

 

Zöld gomb
Nobel végakarata, svéd filmdráma, 90 perc, HBO2, 20.25
Valaki biztosan tudja rá a választ, miért készül ennyi skandináv krimi manapság, de ez a film legalább nagyon svéd: Alfred Nobel emlékezetére épít. A cím a tudós végakaratát említi, ami szerint vagyonának kamataiból minden évben a fizika, a kémia, az élettan, az orvostudomány és az irodalom legjobbjai jutalmazhatók, valamint az, aki a legtöbbet tesz a békéért. Nos, ez a film alighanem ellentétes azzal a szinte már pacifista szemlélettel, amely meghatározta – a dinamitot feltaláló – Nobel utolsó éveit. Feljegyzések szerint a tudós annyira félt attól, hogy élve temetik el, rosszullétét halálnak véve, hogy végrendeletében arra is kitért: halála után az orvos vágja fel az ereit. A film nem erről szól, hanem a modern filmművészet egyik remek alkotása. Van benne terror és menekülés.
–ben

 

TERÍTÉKEN - Lőtte, nyúzta, sütötte

 

Hihetetlen termékeny íróként ismeri a világ a franciák egyik legolvasottabb szerzőjét, Alexandre Dumas-t. Olyannyira sok regényt és színdarabot jegyzett, hogy sokakban felmerült a kérdés: vajon mindet maga írta-e? Hogyan bírta? Bár tudható, hogy voltak segítői, akiktől ötleteket, ihletet merített (például a Monte Cristo grófjához, valamint a testőrök és muskétások történeteihez is). Ugyanakkor imádott élni, nem is kis lábon – a hitelezői elől menekülve még Oroszországba is eljutott, de harcolt Olaszország megteremtéséért is. Ami miatt azonban – a regényein kívül – emlékezete fennmaradt, az a konyhakultúrában való jártassága. Emlékeim címmel megírta életének történetét (Örkény István fordította magyar nyelvre), amiben többször is hivatkozik remek főzőtudományára, és arra, hogy ő bizony nem csak lelövi a nyulat, a fogolymadarat, de meg is nyúzza azokat, nyárson sütési tudománya pedig páratlan. Az író halála után, 1873-ban jelent meg a Nagy konyhaszótár, amiben kimeríthetetlennek tűnő feljegyzéseket hagyott az utókor konyháira és séfjeire. Dumas irodalmi szakácskönyve tavaly magyarul is megjelent, és a benne lévő receptek alapján tudhatjuk, hogy volna hová fejlődnünk a 21. században. –BEN


Dumas-saláta
Hozzávalók: 1 fej saláta - 2 db tojássárgája
- 1 egész citrom leve - 1 gerezd fokhagyma 
-1 dl extraszűz olívaolaj - kiskanálnyi mustár
- só - 2 szelet kenyér
Elkészítés: A leveleire szedett salátát megmossuk, megszárítva kisebb darabokra tépjük és behűtjük jégbe. A tojássárgáját simára keverjük a citromlével, hozzáadagoljuk a mustárt, megsózzuk, és ráöntjük az olajat. Összekeverjük, majd tálalás előtt ráöntjük a hideg salátára. A kenyerek héját levesszük, megpirítjuk, bedörzsöljük fokhagymával, majd kockára vágva megszórjuk vele a salátát.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!