Fesztiválok, kiállítások szeptember 20-án - Kirándulás: Kutyavár Érden - Zöld gomb: A Romanov-dinasztia tündöklése és bukása - Évforduló: A hangosfilm Magyarországra érkezett
ÍGY IS LEHET – SZEPTEMBER 20.
Jégkorszak
József Attila Múzeum, Makó, Megyeház utca 4.
A Természettudományi Múzeum vándorkiállítása a klímaváltozás következményeiről. Láthat a kardfogú tigris is – kitömve, persze.
KockaFeszt
HírösAgóra, Kecskemét, Deák Ferenc tér 1.
Minden, ami DUPLO és LEGO, és – persze – játék, valamint jelmez- és kiállítóverseny.
Street Food Show
Budapest, Andrássy út
Hétvégi sültek, főttek, zöldségek, sörök, borok, pálinkák – és történelmi környezet.
Édes Napok
Budapest, Budai Vár, Savoyai terasz
Desszertek a várban és egészséges életmód – egész hétvégén, és van középút.
Everness Indián Nyár
Balatonakarattya, Part Üdülő
Meditációs, elmélkedős programok a levegő, a tűz, a víz (szombat) és a föld (vasárnap) jegyében.
Egyszer volt Érden…
Kutyavár. Érd, Kutyavári út 40–42.
Persze, a legenda szerint ezt is Mátyás király építtette, de ha mégsem ő, Érden akkor is látható még az egykori gótikus építmény romja. S hogy miért kutyavár? Merthogy a király a kedvenc ebeinek szánta. De mindegy is, ki lakott benne, s hogy ugatástól volt-e hangos a környék, még a török is számon tartotta, még alagút is vezetett ide a Duna partján épült palánkvártól. Hogy a hely fontos volt, azt római kori leletek is igazolják. Ne számítsanak nagy látnivalóra, mint inkább csak arra, hogy kimozdulnak otthonról, ha eljutnak ide, és akkor már tudni fogják: egyszer volt Érden kutyavár
ZÖLD GOMB
Nem gyilkosság volt ez, hanem kivégzés. Az uralkodóház tagjait, II. Miklóst és családját módszeresen, egymás után lőtték agyon egy jekatyerinburgi kúria pincéjében, 1918 nyarán. A Romanovok uralkodása 1613-ban, I. Mihály megkoronázásával kezdődött, és 1917-ben, a februári forradalom kirobbanása után, márciusban ért véget. A dinasztia azonban nem halt ki.
A Romanov-dinasztia tündöklése és bukása
Német dokumentumfilm, 52 perc, 2013
Rendező: André Schäfer. Duna World, szeptember 20., 17.05
SZEPTEMBER 20.
Talán nem kellett volna énekelni, de végül is mi más mutathatta volna meg leginkább a hangosfilm erejét, mint az emberi énekhang. Mégis, 1927-ben nem tört ki ovációban a közönség, amikor bemutatták a Jazzénekes című filmet, amely elsőként a világon hanggal együtt pergett. Magyarországra két évvel később, 1929. szeptember 20-án jutott el a hangosfilm. Az éneklő bolond című zenés filmről így írt Karinthy Frigyes Az Estben: „A zene véget ér és egyszerre beszélni kezdenek. Tökéletesen és nagyszerűen, hogy libabőrös lesz mindenki háta.”
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!