Még nem látszik a járvány, de már működik az influenzafigyelő szolgálat. A csúcspont januárra várható. A 2016– 2017-es szezonban több mint 2 millió lakos megbetegedési adatai alapján figyelik az influenzaaktivitást és teszik közzé az Országos Epidemiológiai Központ a legfrissebb adatait.
Az emberek többségénél az influenza egy kellemetlen tünetekkel járó, nagyjából egy hét alatt elmúló betegség, de súlyosabb, mint egy egyszerű nátha, és többeknél komolyabb problémát, szövődményeket okozhat. Leginkább időseknél, csecsemőknél és krónikus alapbetegségben (például cukorvagy szívbetegségben) szenvedőknél fordulhat ez elő, de egészséges szervezetet is legyengíthet annyira, hogy felülfertőzések alakulnak ki. Ezért a szakemberek mindenkinek azt tanácsolják, hogy már az első tünetek jelentkezésekor – láz, végtagfájdalom, fejfájás, orrfolyás, tüsszögés, levertség – maradjon otthon. A karácsonyi-újévi időszakban „leül” a járvány, mivel iskolai szünet van, és a felnőttek többsége sem dolgozik – aztán az „élet újraindulása” után tetőzik január 2-3. hetében (ha hidegebb van, akkor kitolódhat, mert a vírus lassabban terjed, akár meg is fagyhat).
Nincs egy olyan általános védőoltás, mint például a kanyaró ellen, hiszen az influenza A és B típusai mutálódnak. Általában az influenza A vírusa okoz komolyabb megbetegedést.
„Az északi és déli féltekén pont ellenkezőek az évszakok, ezért a WHO folyamatosan figyeli az éppen téli féltekén lévő vírusokat és annak megfelelően készítik el a másik félteke számára az oltóanyagot. Ha Ausztráliában és Új-Zélandon sok és súlyos megbetegedést okozott az influenzajárvány, akkor nálunk is ez várható” – magyarázta lapunknak Komáromi Zoltán háziorvos. Ingyen kaphatnak oltást – és már kérhetnek is – a 60 év felettiek, a krónikus betegségben szenvedők és a terhesség 2. és 3. trimeszterében lévő anyák, összesen 1,3 millió adag ingyenes vakcina vár gazdára. Az oltás után 12-14 nap kell, hogy kialakuljon a védettség. Az oltás csökkentheti a szövődmények kialakulásának esélyét is. Azt ígérik, idén jobb lesz az oltóanyag hatékonysága. Tavaly különösen súlyos volt a járvány és a halálozási arány is magasabb volt a szokásosnál.
Fontos, hogy köhögéskor, tüsszentéskor
takarjuk orrunkat, szánkat, ugyanis háromméteres körzetben fertőzhetnek a vírusok. Gyakran és szappannal kell kezet mosni, ajánlott az alkoholos kézfertőtlenítő gél. A méz, a fokhagyma és grépfrút enyhíthetik a tüneteket.
5800-an
fordultak eddig influenzás tünetekkel orvoshoz
90-95 százalékkal csökkenti a felületek szennyezettségét egy, az emberi szervezetre ártalmatlan anyag, ami fény hatására lebontja a mikroorganizmusokat. A Resysten WhiteTitan fotokatalitikus, speciális bevonat magyar fejlesztés és „találkozhatunk” vele az M2-es és M4-es metróvonalak kritikus felületein, mint például a mozgólépcső gumikorlátjai és a kapaszkodók, illetve egyes buszjáratokat is „fertőtlenítettek” a titán-dioxid alapú bevonattal.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!