A vártnál jóval kevesebben vettek részt pénteken és szombaton a Jobbik, valamint más szélsőséges szervezetek, a többször „szakadozott” gárdamozgalmak által meghirdetett rendezvényeken. Ezeken – így az ún. becsületnapon – azokról a katonákról kívántak megemlékezni, akik a szovjet erőktől a budai vár környékén körülzárva 1945. február 11–12-én megpróbáltak kitörni a Dunántúlon állomásozó német csapatokhoz.
A Jobbik részéről Novák Előd és Z. Kárpát Dániel országgyűlési képviselők hívtak sírgondozással egybekötött emléktúrára. Rendeztek „emlékező teljesítménytúrákat” is, ezekkel kapcsolatban a szervező csoportok előre közölték: a részvevőknél látható kézifegyverek csupán makettek. A Jobbikkal kapcsolatban álló Magyar Nemzeti Gárda lemondta részvételét az egyik rendezvényen „mivel azon több külföldi nacionalista szervezet is jelen lesz, amelynek jelenlétével magyar nemzeti értékrendünket figyelembe véve nem értünk egyet”. A kifogásolt részvevők egyébként értesülésünk szerint német neonácik voltak, akiket egy új nyilas csoportosulás hívott meg, azonban e találkozót és az azzal összekötött felvonulást végül az utolsó pillanatban későbbi időpontra halasztották.
A hét végén egyébként Tolna megyei gárdisták egy csoportjának állásfoglalása jutott el a VH-hoz. E szerint Vona Gábor és a Jobbik más vezetői a gárdisták tagdíjfizetésével illegálisan végzett pénzügyi tevékenységeket kívántak legalizálni, majd a betiltó törvény figyelmen kívül hagyásával veszélybe sodorták őket. A levélírók számára mára már világossá vált, hogy a pártvezetők „képesek belehajtani bizonyos bajtársakat a húsdarálóba is, feláldozva őket saját politikai karrierjük, személyi ambícióik érdekében”.
A Nemzeti Forradalmi Párt is az utolsó utáni pillanatig várt, hogy rendezvényük helyszínét – mellyel az 1945. február 11-én elesett magyar és német katonák előtt tisztelegnek – nyilvánosságra hozza. A honlapon már december óta szereplő program mellé szép lassan kerültek ki a részletek, a helyszínt illetően azonban hatalmas volt a titkolózás. Két telefonszámot adtak meg csupán, amit a rendezvény előtt egy órával lehetett csak hívni. Három óra után tíz perccel aztán egy női hang szólalt meg a telefon másik végén, aki elmondta a rendezvény zuglói helyszínét, és közölte: tiltott és önkényuralmi jelkép vagy arra hasonlító kitűző, felvarró még titokban se legyen nálunk, és a biztonság kedvéért vigyünk magunkkal érvényes személyazonosító okmányokat. Azt viszont már nem tudta megmondani, mennyi rendőrre lehet majd számítani. „Majd kiderül, ott találkozunk.”
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!