Kadhafi 42 éves uralma véget ért, de hogy mi következik ezután, azt csak találgatni lehet. A történelmi tapasztalat szerint sokkal könnyebb megdönteni a rendszert, mint hatékonyan kormányozni az országot, egy hosszú életű diktatúra helyén rendkívül nehéz jól működő államot építeni. Afganisztán és Irak példája is ezt mutatja.
Kadhafi azért tudta több mint negyven éven át fenntartani az uralmát, mert politikai manőverekkel és az olajexport jövedelmével képes volt megőrizni a törzsek közötti egyensúlyt. Nemcsak a főbb arab törzsek képviselőit, hanem a kisebbségben levő, nem arab vezetőket is pozícióba juttatta, hogy a rendszer stabilitását megőrizze.
A líbiai társadalom ugyanis etnikailag rendkívül megosztott. Döntő többsége arab, de ezen belül legalább 140 törzs és rengeteg nyelvjárás létezik. A Nafusza-hegységben berberek, Fezzan régiójának sivatagos, délnyugati részén tuaregek, míg a Szahara északi részén tubuk élnek. Ezen túl regionális ellentétek is megosztják a líbiaiakat, a keleti Cyrenaica és a nyugati Tripolitania vetélkedése végigkíséri az ország történelmét.
A Nemzeti Átmeneti Tanács, amelytől a világ most azt várja, megalakítsák az új líbiai kormányt, csak egy ernyőszervezet, amely a Kadhafi-ellenes erőket tömöríti. Vannak benne iszlamista és szekuláris csoportok, olyanok, akik régóta szervezkedtek az ezredes uralma ellen, és olyanok is, akik nemrég tértek vissza az emigrációból. Az egyes szervezetek közötti ellentétek már a harcok során megnyilvánultak.
Az elmúlt húsz évben többször is akadt rá példa, hogy egy diktatúra megdöntéséért összeállt törzsi koalíció a siker után szétszakadt és az állam polgárháborúba süllyedt. Szomáliában Sziád Barre, míg Afganisztánban Nadzsibullah szovjetbarát rezsimjét döntötték meg törzsi összefogással az 1990-es évek elején. Nem sokkal ezután a polgárháború mindkét országban kitört. Afganisztánban az évtized közepén hatalomra jutó tálibokat a szigorú és konzervatív törvényeik ellenére megváltásnak tartották, mert végre rendet teremtettek. Szomáliában a mai napig tart a polgárháború.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!