Ma három órakor hirdetik ki az egyiptomi elnökválasztás eredményét: Murszi vagy Safik? – ez a kérdés, bár az elmúlt hetek fejleményei nyomán az sem kizárt, hogy teljesen mindegy kit jelölnek meg győztesként, mert a hatalom valójában a hadsereg kezében van – és marad is.

 
Tahrir-téri türelmetlen várakozók

A Fegyveres Erők Legfelsőbb Tanácsa a múlt héten döntött úgy, hogy feloszlatja a parlamentet, mert szerintük a testület alkotmányellenesen állt fel januárban. Ezzel eleve megnehezítették a hivatalba lépő államfő dolgát, mert úgy kellene átvennie az állam irányítását, hogy nincs mögötte törvényhozó hatalom. De az elnökválasztással egy időben a katonai vezetés tovább korlátozta az elnök jogköreit egy „alkotmányos nyilatkozattal”, amelynek értelmében a tábornokok is hozhatnak majd törvényeket, megvétózhatják az új alkotmányt, autonómiát kapnak a hadsereg költségvetési és személyi kérdéseiről hozott döntéseikhez. Mindebből arra lehet következtetni, hogy ígéretével ellentétben a hadsereg nem fogja átengedni az ország irányítását a civileknek.

Eközben folyik a két jelölt közti vetélkedés: ki is lett a győztes? Mohammed Murszi, a Muszlim Testvériség politikai szárnyának vezetője és Ahmed Safik, Hoszni Mubarak egykor miniszterelnöke is azt állítja, ha csak kis különbséggel is, de ő szerezte meg a szavazatok többségét. A választási bizottság csütörtökre ígérte az eredményhirdetést, de aztán elhalasztották a bejelentést, mert 400 helyről jelentettek csalást, amelyet ki akarnak vizsgálni. Ha minden jól halad, akkor ma kora délután már tényleg kiderül, ki a szavazás nyertese. De ha hinni lehet az eddig nyilvánosságra hozott adatoknak, akkor Murszi mintegy 900 ezer szavazattal legyőzte a Mubarak-éra utolsó kormányfőjét. De a jelek szerint Murszi és a Muzulmán Testvériség hívei arra is felkészülnek, ha netán mégsem az ő győzelmüket hirdetik ki: napok óta több tízezren tüntetnek Kairó központjában, a Tahrir téren, amelyet éjszaka sem hagytak el. Aggodalomra ad okot, hogy magas rangú iszlamista vezetők azt állítják, békésen szeretnének érvényt szerezni Murszi győzelmének, de ha jelöltjük csalás miatt nem juthat hatalomra, és a katonaság irányítja továbbra is az országot, keményebb eszközökhöz fognak folyamodni, ami akár polgárháborúhoz is vezethet.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!