Teheránban a legfontosabb döntéseket Hamenei ajatollah hozza meg, mégis kulcsfontosságú, hogy kit választanak elnökké pénteken az irániak. Az újraválasztásért küzdő Hasszan Róháni elnöknek öt kihívója van, köztük a vallási vezetés keményvonalas favoritja, aki a külpolitikai irányon is fordítana.
Szabadon mehetnek nagygyűlésre és ott szlogeneket is kiabálhatnak az irániak az elnökválasztást megelőző három hetes kampányidőszakban. Ilyenkor „többet szabad”, mint máskor. Még az sem baj, ha valaki a 2012-es tüntetésekre emlékeztető, zöld karkötőt visel, írja a The New York Times helyszíni jelentése. A riporter Hasszan Róháni iráni elnök kampányrendezvényén járt, ahol a többség a zöld helyett a jelöltjük által választott lila sálakat és kendőket viselt. Róháni hívei most nyíltan követeltek szabadságot a politikai foglyoknak és a jelöltjük is sokat beszélt olyan kényes témákról, mint a női egyenjogúság.
Iránban a legfőbb hatalom nem az elnök, hanem Ali Hamenei ajatollah, a legfőbb vallási vezető kezében van. A perzsa állam bonyolult politikai rendszerében azonban mégsem mindegy, ki az államfő, mert van hatása a bel- és külpolitikai alakulására is.
Az irániak még emlékeznek a keményvonalas Mahmúd Ahmadinezsád elnökségére, és nap mint nap érzékelik például, hogy Róháni hatalomra kerülése óta például kevesebbet zaklatja őket az utcán az „erkölcsrendőrség” is. A BBC emlékeztet: Róháni győzte meg arról is az ország vallási vezetését, hogy szükség van az „atommegállapodásra” a nyugati hatalmakkal. A 2015-ben létrejött egyezség nyomán kezdték el feloldani a Teherán ellen hozott szankciókat. Az olajexport újraindítása jelentős mértékben hozzájárult ahhoz is, hogy az ország gazdasága elkezdjen talpra állni. A gazdasági növekedést azonban a szavazók nem érzik. Továbbra is komoly gond a munkanélküliség, különösen a 25 év alatti fiatalok és a nők körében, amit nagyon sokan felrónak Róháninak. Ezért is lett a kampány legfontosabb témája a gazdaság, és a jelöltek ezért licitálnak nap mint nap egymásra: egyre több készpénztámogatást és sok millió új állást ígérnek.
A világ számára is fontos, ki lesz az elnök. Róháni legkomolyabb kihívója ugyanis Ebrahim Raisi vallási vezető, akit egyes források szerint arra szemeltek ki, hogy a betegeskedő, 77 éves Hamenei utódja legyen.
Az elnöki poszt erre készítené fel. Ám Raisi a BBC elemzése szerint visszatérne az Ahmadinezsád-féle, keményvonalas iráni külpolitikához. Az elzárkózáshoz, Nyugat-ellenességhez és az atomprogram folytatásához, ami a nukleáris egyezmény felrúgását jelenthetné. Irán emellett fontos szerepet játszik Irakban és Szíriában, azaz a kulcsfontosságú közel-keleti konfliktusokban is, ahol az orosz, az amerikai és török érdekek mellett képviseli saját hatalmi szempontjait.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!