Megkezdte működését az influenzafigyelő szolgálat. A 2017/2018. évi influenzaszezonban országszerte több mint 1350 háziorvos és házigyermekorvos gyűjti és küldi be az Emberi Erőforrások Minisztériuma kórházhigiénés és járványügyi felügyeleti főosztályának a praxisában előforduló eseteket. A betegség területi és korcsoportonkénti megoszlása értékes adatokat jelent a megelőzéshez és a védekezéshez.

 
Illusztráció - Shutterstock


Az első számok azt mutatják, hogy október első hetében az országban 5500 ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, legtöbbjük a 15–34 éves korosztályból került ki, de a 40. héten elvégzett virológiai vizsgálatok még nem igazolták az influenzavírus jelenlétét a magyar betegeknél.
 

Az Oxfordi Egyetem virológiai kutatóközpontjának tudósai tíz év kutatómunka után olyan oltóanyaggal álltak elő, amely más elven működik, mint az eddigi vakcinák, és gyakorlatilag az összes influenzavírus ellen hatásos lesz, és akár több éven keresztül védelmet nyújt. A szer hatásmechanizmusa gyökeresen eltér a szokásostól: nem antitesttermelésre sarkallja az immunrendszert, hanem olyan T-sejtek képzésére, amelyek kifejezetten az influenzavírus kivégzésére születtek. Ilyen sejtjei mindenkinek vannak vakcina nélkül is, és a kutatások azt mutatják, hogy valóban többféle influenzavírus ellen hatékonyak, de általában olyan kevés van belőlük, hogy az önmagában nem volna elegendő a védekezésre.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!