Az árverezési moratórium miatt van még 75 ezer család feje fölött tető. A kormány által tervezett eszközkezelő társaság csak az érintettek felének-harmadának hitelszerződését lesz képes átvenni.
Kedvezőbb hír, hogy a fizetési hajlandóság a lakossági jelzáloghiteleknél a legjobb, itt 7 százalékot ér el a nem fizető szerződések aránya. 2009 végén a majdnem 1,3 millió lakossági jelzáloghitelből 90 ezret nem fizettek már három hónapja. Ezek azok a szerződések, ahol a hitel átütemezése már nem segít. Azt ugyanis, amit az otthonteremtési államtitkár a NET feladatai között sorolt fel – segíteni az adósság bankok. A pénzintézeteknek az az érdeke, hogy a kölcsönt hónapról fizessék; a pénzbehajtás költséges (kellenek ügyvédek, bíróság, árverezés hozzá), ennél többet fial, ha az adós rendesen törleszt. Az előző kormány is hirdetett adósság-átütemezési programot, amihez ugyan a bankok jó képet vágtak, de valójában nem értették, miért is van erre szükség. Ilyen programokat ugyanis maguktól, automatikusan elindítottak már, ez a rendes ügymenet része. A gond leginkább azokkal van, akik három hónapon keresztül nem reagálnak a megkeresésekre. A bankoknál 90 vagyis azok, akik három hónapos csúszásban annak, már számíthatnak a keményebb lépésekre. Rajtuk az állam csak úgy segíthet, ha tényleg felvásárolja a hitelt a bankoktól. A kérdés, hogy a 40-60 milliárd forint mekkora hitelállomány átvételére elegendő. Ez tárgyalás dolga: az egyértelmű, hogy a banknak
nem térül meg a teljes hitel, ha árverez, vagyis az államnak nem kell kifizetnie a teljes összeget. Valószínű azonban, hogy – kölcsönökről van szó – 50 százaléknál nagyobb árengedményt nehezen lehet elérni. Ha ez így lesz, akkor az állam akár 120 milliárd forintnyi hitelt is átvehet – ez 26 ezer családon segíthet (az érintett körben az átlagos hitelnagyság 4,5 millió forint). Amennyiben a kormány eléri, hogy a bankok a hitelállomány értékének 30 százalékát kérjék csak el, akkor már az adósok felének a kölcsönét átveheti – vagyis akár 45 ezer adóson segíthet az állam. Hogy lássuk ez mekkora dolog: az OTP Bank adósvédelmi programjában 50 ezren vettek részt eddig. És ez a piacnak csak egy része – igaz, bajba nem csak lakáshiteles jut, az egyéb kölcsönök visszafizetésével általában nagyobb a gond, de rajtuk az állam eleve nem kíván segíteni.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!