Néprajzi Múzeumban berendezett nemzetközi sajtóközpontban kérdeztünk külföldi újságírókat, mit várnak a magyar EU elnökségtől, és vajon rossz fényt vethetnek-e erre a félévre a médiatörvényt ért bírálatok?
Miguel Angel Garcia, a spanyol köztévé berlini tudósítója úgy nyilatkozott: Magyarországon a kétharmados többség miatt jelenleg nagyon erős kormányzat van, ami rövid távon előnyös lehet, ám hosszú távon veszélyt jelent a demokratikus berendezkedésre. „Mi most elsősorban a magyar belpolitika problémáival foglalkozunk, hiszen ez Európa ügye is” – mondta, és kifejtette, hogy a nemzeti kormányoknak természetesen joguk van a törvényalkotásra, módosításra, ám a magyar kormányt már számos kritika érte Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság részéről is. Szerinte abban az esetben végződhet jól az elnökség, amennyiben Magyarország elfogadja az uniós értékeket, és megoldja problémáit. Hozzátette, hogy őket leginkább a gazdasági válság ügye és az euró helyzetének alakulása érdekli 2011 első félévében.
Klaus Prömpers a ZDF Vienna képviselője, aki öt éve tudósít magyar belpolitikáról is, kitért arra, hogy Ausztriában a külpolitikában jártas polgárok nem hazánk EU-elnökségével, hanem inkább a magyar belpolitikával foglalkoznak. „Az alkotmánybíróság jogkörét csorbító intézkedések egyszerűen nevetségesek. Az EU ezekkel szemben annyit tehet, hogy kivizsgálja, a módosítások szembemennek-e az uniós normákkal, ahogyan ezt most a médiaszabályozással is teszi. A Bizottság vizsgálata folyamatban van, ez azonban sok időt vesz igénybe.”
És végül egy Európán kívüli vélemény: Wang Yuguo a CCTV, a kínai állami televízió brüsszeli tudósítója, munkatársa. „Azt várom az EU-elnökségtől, hogy tanulhassunk Magyarországtól. A változtatások átmenetileg megoldhatják a problémákat, a médiaszabályozással kapcsolatban pedig annyit tennék hozzá, hogy Kínában is hasonló a helyzet.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!