Nem szolgálnak konkrétumokkal az amerikai hatóságok a kitiltási botrányként elhíresült ügyben – legalábbis a Fővárosi Főügyészség szerint. A szervezet még 2014-ben fordult jogsegélykérelemmel az USA igazságügyi tárcájához, kérve, hogy tájékoztassák a magyar felet arról, milyen konkrét bizonyítékaik, adataik vannak a kormányzati tisztviselők korrupciós ügyében. Az amerikaiak válasza idén augusztusban érkezett meg. Az ügyészség most azt állítja: a vádak csupán a sajtóban és az interneten bárki által elérhető információk alapján születtek meg. Ám kérdéses a szervezet szavahihetősége, ugyanis állításainak több esetben bírósági ítélet mond ellent.
A botrány két éve robbant ki, amikor kiderült: az USA több magyar hatósági személy beutazását is megtiltotta az országba, mert amerikai cégeket érintő korrupciós ügyekről van tudomásuk. André Goodfriend akkori ideiglenes amerikai ügyvivő többször is megerősítette a sajtóban, hogy konkrét információik és bizonyítékaik vannak arról, hogy hat magyar kormány tisztségviselő érintett az ügyben, de eddig csak Vida Ildikó egykori NAV-elnökről tudni, hogy biztosan a kitiltottak között volt.
A konkrét ügyről később az derült ki, egy információtechnológiai céget vezető férfi azt ígérte az amerikai Bunge nevű étolajgyártó cégnek, hogy kormányzati kapcsolatai segítségével elintézi: csökkentsék az étolaj áfáját 27-ről 5 százalékra. A merész ígéretet tevő férfit azóta a két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság, a kormány számára kínos ügyekben rendre Orbánéknak kedvező ügyészség véleményével szemben. Szerintük ugyanis az ajánlat csupán színlelt volt. Az ügyben most is tart a másodfokú bírósági eljárás, de az jól látszik, az ügyészség továbbra is bagatellizálni igyekszik a korrupciógyanús esetet, és mindent megtesz, hogy úgy tűnjön: az amerikaiak légből kapott vádak alapján igyekszenek befeketíteni a kormányzati tisztségviselőket.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!