Győzelmi jelentéssel tért haza az uniós pénzügyminiszterek legutóbbi üléséről, az Ecofinről Matolcsy György gazdasági miniszter. Jelentős sikernek nevezte, hogy az Európai Unió nem ró büntetést Magyarországra a magán-nyugdíjpénztári vagyon államosítása miatt.
– Az Eurostat még nem foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy lehet a magán-nyugdíjpénztári vagyont költségvetési bevételként elszámolni – kezdte Pukli Péter.
– Lehetséges a magán-nyugdíjpénztári vagyon költségvetési bevételként való elszámolása?
– Az EU döntésével engedélyezte a második pillérből való visszalépést, ami azt jelenti, hogy ha a tagok visszalépnek, az eddigi magán-nyugdíjpénztári befizetések a jövőben az államhoz kerülnek. A felhalmozott vagyon sorsa ettől független kérdés. Jelenleg ez a lakosság pénzügyi vagyona. Nem találom a statisztikai rendszerben azt az ügylettípust, amivel egy olyan elemet, mint a magán-nyugdíjpénztári vagyon, költségvetési bevétellé lehet alakítani
– Ismer ehhez hasonló példát?
– Csak egyet: a békekölcsönt, amikor a lakosságtól kért befizetéseket az állam, ám ebben az esetben cserében értékpapírokat bocsátott ki, tehát csak pénzeszközök cseréje történt.
– Mindezek alapján lehetséges, hogy tényleg többlettel zár a költségvetés 2011-ben?
– A folyó befizetésekből ez az ötszázalékos többlet nem képzelhető el, ez csak akkor reális, ha a magán-nyugdíjpénztári alapban fekvő 3000 milliárd forintnyi vagyont bevételként számolják el. Kérdés, hogy a 2011-es költségvetésbe hogyan és mekkora összeggel tervezik elszámolni ezt.
– Mit gondol az Ecofin döntéséről? Valóban sikerként könyvelhetjük el?
– A költségvetés szempontjából siker, hiszen kérdéses volt, hogy az EU egyáltalán engedi-e a magán-nyugdíjpénztári befizetések évi mintegy 500 milliárd forintjának költségvetési bevételként való elszámolását. Ám ez még nem oldja meg a problémát.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!