A Fővárosi Önkormányzat Uzsoki Utcai Kórháza sajtótájékoztatón utasította vissza újra az intézmény gyógyító-szakmai tevékenységét, munkatársai tisztességét rágalmazó, hamis állításokat az úgynevezett „morfinügyben”.

 
Golub Iván főigazgató cáfolja a morfin-felhasználással kapcsolatos vádakat

Mint a VH arról már beszámolt, a jelenleg állítólag külföldön „felszívódott” Márkus Attila orvos korábban egy hazai orvosi szaklapban, kórházat meg nem nevezve fogalmazott meg vádakat végstádiumban lévő rákbetegeknek fájdalomcsillapítási indokkal adott morfin állítólag szándékos, halált okozó túladagolásáról. Mint kiderült: a kórház fül-orr-gége osztályán a 2005–2007 közötti betegeket, elhunytakat érintő dokumentációból 46 hiányzik, míg 2008-ból 12. Ez éppen az az időszak, amikor elbocsátásáig a cikk szerzője – többször meghosszabbított rövid idejű szerződéssel – az érintett osztályon dolgozott. A dokumentumok hiánya most az intézmény védekezését nehezíti meg.

Golub Iván főigazgató főorvos közölte: az eddig feltárt, általuk is bemutatott adatok és körülmények megítélésük szerint arra utalnak, hogy a gyanúsítgatások mögött személyes indíttatású bosszú rejlik. Márkus Attila cikkét „egy sértett személyiség kóros szellemi termékének” nevezte, amely lejáratja az egészségügyet, személyes sorsokat, életpályákat veszélyeztet. Ugyanakkor az írás hibái részben a szerző felkészületlenségéből is származnak.

A főigazgató szerint Márkus Attila nem tudott szakvizsgát tenni, és azoknak a feltételeknek sem tudott éveken át eleget tenni, amelyeknek teljesítésével általános orvosként önállóan, felügyelet nélkül dolgozhatna. A főigazgató bemutatta a gyógyszer sokszorosan ellenőrzött útját, s azt, hogy mennyire alaptalannak tartja azt, amit Márkus a morfinfelhasználásról állít. A vegyi anyagok, gyógyszerek elismert toxikológiai szakemberei és onkológusok egyöntetűen vallják: a hatóanyagtűrés egyéni, a fájdalomcsillapítóhoz hozzá lehet szokni, ami után az adagot növelni kell, ez valóban a kezelő orvos felelőssége, s hippokratészi esküjének függvénye.

A kórházat képviselő Magyar György ügyvéd a VH-nak elmondta: „bizonyítékaik vannak arra, hogy eljárás is folyt zaklatás miatt a cikk szerzője ellen, de igazságügyi szakértők kóros elmeállapot miatt korlátozott beszámíthatóság megállapítását kérték, így az ítéleteknek az állam nem tudott érvényt szerezni”.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!