A segítséget kérőkkel folytatott beszélgetésekkel kórházi ágyakat és kezeléseket váltanak ki a lelkisegély-szolgálatok. De most ők is komoly bajba kerültek.
A lelkisegély-szolgálatokhoz fordulók változó összetételéről – egyre több a devizahitele miatt kilátástalan helyzetbe került segélykérő – korábban már beszámoltunk, ám érdemes a szervezetek egyre súlyosbodó pénzügyi válságára is némi figyelmet fordítani.
Az elosztásra szánt pénzeket kezelő Nemzetközi Civil Kapcsolatok és Európai Integráció Kollégiuma (NCA) eddig 12-15 ezer civil pályázatra összesen 7 milliárd forintot osztott ki, ez idén azonban az összeg 2,9 milliárdra csökkent.
„Ha szeptembertől hazánkban is szeretnénk bevezetni a belföldről és külföldről is ingyenesen hívható 116-123-as központi számot, akkor körülbelül 50 millió forintra lenne szükségünk. Enélkül nemhogy az új hálózatot nem fogjuk tudni fenntartani, de félő, még a rezsire se futja majd” – nyilatkozta lapunknak a Lelki Elsősegély-szolgálatok Szövetségének országos elnöke, Szabóné Dr. Kállai Klára, de hozzá hasonlóan vélekedik majd’ mindegyik szolgálat vezetője az országban. Az NCA megszűnésével és a támogatások csökkenésével sok lelkisegély-szolgálat került veszélybe. „Még csak nem is a támogatás ilyen szintű csökkenése okozza a legfőbb problémát, hanem az, hogy egy év helyett csak négy hónap felhasználási időt kapunk. Mi lesz a maradék nyolc hónapban?” – kérdezte Rénes László, a debreceni „Segítőkéz” Lelkisegély Telefonszolgálat titkára, és hozzátette: „mi még szerencsés helyzetben vagyunk, több lábon állunk, államtól és önkormányzattól is egyaránt kapunk támogatást”. Nem úgy, mint a szolnoki Bizalom Mentálhigiénés Egyesület. Egedi Ilona, az egyesület elnöke például arról számolt be, hogy pénz híján jelenleg a talpon maradásért küzdenek. „Az egyesület működteti a szolgálatot, amit idáig főleg pályázatokon nyert pénzekből és támogatók adományaiból tartottunk fent. A lehetőségek azonban az idén jócskán beszűkültek” – mondta, hangsúlyozva: a fennmaradásukhoz központi támogatásra lenne szükségük, hiszen az önkormányzatok forrásai is egyre apadnak. „Eddig szinte minden hónapban kaptunk ígéretet arra, hogy megkapjuk a pénzt a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól, de nyolc hónap telt el, és még egy fillért sem láttunk belőle. Pedig a segítséget kérőkkel folytatott beszélgetésekkel kórházi ágyakat és kezeléseket váltunk ki.”
Az elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a szolgálat megszűnése akár tragikus következményekkel is járhat, hiszen gyakran érkezik hívás olyan emberektől, akik öngyilkosságot fontolgatnak.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!