Csodálkozom, miért gratulált a magyar kormány a kartúminak Papp István kiszabadítása után: a szudáni kormányhoz közeli milicisták rabolták el a békefenntartót – nyilatkozta a Vasárnapi Híreknek Hildebrand Bijleceld, a darfúri Radio Dabanga főszerkesztője.
De a Dabanga főszerkesztőjének állítása sem csökkenti az örömöt, hogy kilencvenegy napi fogság után kiszabadult Papp István nyugalmazott alezredes. A gyerekkatonák leszerelésével foglalkozó békefenntartó Budapesten elmondta, hogy volt olyan időszak, mikor nem remélte, hogy hazatérhet. Egy fához láncolva tartották, naponta kétszer puliszkát adtak neki enni. Fizikailag nem bántalmazták, de eljátszották vele azt, hogy ki fogják végezni.
Papp elképzelhetőnek tartja, hogy visszatér majd Afrikába, ugyanis ha „megfutamodna” a feladat elől, rossz üzenet lenne az ENSZ-békefenntartók számára. Papp úgy gondolja, hogy szabadon engedésének nincs köze a Dél-Szudán elszakadásáról szóló népszavazáshoz, amit ma tartanak. Omar al-Bashir elnök – aki ellen 2009 óta népirtás miatt nemzetközi elfogatóparancs van érvényben – az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak azt nyilatkozta, hogy a függetlenség után az állam képtelen lesz garantálni a biztonságot és stabilitást. Ennek ellenére a tudósítók szerint elsöprő igen lesz a referendum eredménye – jelentette a BBC. Mindazonáltal szombaton összecsapásokra került sor a lázadók és a szudáni hadsereg között.
Bijleceld elmondta, hogy Dél-Szudánban 1995 óta vannak törzsi villongások. A 2000-ben megalakult központi kormányzatnak sem sikerült megbékélnie a törzsekkel, így a lázadók 2003-ban megtámadták El-Faser repülőterét. A kormány válaszul bombatámadást indított. A polgárháborúban az ENSZ becslése szerint azóta több mint háromszázezren haltak meg. A darfúriak – állítja az újságíró – nem akartak önálló államot létrehozni, csak autonómiát szeretnének, és azt, hogy a Franciaországnál is nagyobb terület olajbevételeit a kormány Darfúr fejlesztésére fordítsa, mert katasztrofálisak az állapotok: nincs egészségügyi ellátás, csak néhány iskola üzemel. A helyzetet súlyosbítja, hogy az európai hátterű politikusok menesztettek bizonyos törzsi vezetőket a kartúmi kormányból. A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság ügyésze népirtás miatt elfogatóparancsot adott ki el-Bashir elnök ellen. Darfúrban jelenleg 7-8 lázadó csoport van, ebből csak három rendelkezik katonai erővel. A lakosság csalódott az ENSZ-ben, mert nem javult a helyzet a békefenntartók megérkezése óta, az önálló dél-szudáni állam megalakulásától várja a változást.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!