Drasztikus lépésekre van szükség a Nyugat-Afrikában, Guineában, Libériában és Sierra Leonéban egyre gyorsabban terjedő Ebola-vírus megfékezéséhez – kongatta meg a vészharangot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön. A szervezet 150 szakértőt küldött azokra a területekre, ahol az Ebola a legnagyobb gondot okozza, és ők arról számoltak be: a járvány példa nélküli méreteket öltött, az elmúlt három hétben folyamatosan nőtt a betegek és a halálos áldozatok száma.
A három országban jelenleg legalább 600 regisztrált beteg van, és közel 400-an haltak már meg a járvány márciusi kitörése óta.
A WHO szakemberei aggódnak, hogy a határátkelőkön a vírus átterjed a szomszédos országokra. Az Orvosok Határok Nélkül szervezet is arról számolt be, hogy az Ebola már teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól, és azonnali nemzetközi beavatkozást sürget. A helyzetet nehezíti, hogy az érintett országokban nincs megfelelő egészségügyi ellátórendszer, és a külföldi orvosokkal szemben nagy a bizalmatlanság, előfordult, hogy kövekkel dobálták meg őket.
A hét közepén spanyol lapok nyilvánosságra hozták: Ebolával kezelhetnek egy guineai származású férfit egy valenciai kórházban. Péntek reggel a kórház nyilatkozatot adott ki, amely szerint a vizsgálatok nem igazolták, hogy a továbbra is karanténban tartott férfi ebolás. Így Európa egyelőre megúszta a halálos vírust, de az egészségügyi szervezetek figyelmeztetése alapján sürgősen cselekedni kell, hogy ez így is maradhasson.
Az 1976-ban azonosított Ebola az eddig ismertek közül az egyik leghalálosabb, az esetek 90 százalékában halállal végződik. Először magas lázat, gyengeséget, izomfájdalmat, majd hányást, hasmenést, és külső-belső vérzést okoz, ellenszere egyelőre nincs. Mivel a betegek testnedveivel terjed, az ápolásban és a temetkezésben részt vevők kiemelten veszélyeztetettek.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!