Kullancsinvázió jön. - Öt év alatt megtízszereződött a kullancsok száma.
Bár örültünk az enyhe télnek, viszont épp emiatt az idén sokkal több lesz a kullancs. Tévhit, hogy a vérszívók a fűből támadnak: bokrokról és levelek fonákjáról pottyannak áldozatukra, a kutyakullancs pedig a fűszálak végéről mászik a négylábúakra. Az elmúlt öt évben megtízszereződött a kullancsok száma, ma már házak kertjeiben, parkokban is gyakoribbak, ráadásul több mint felük hordoz különféle kórokozókat.
A kullancs által terjesztett betegségek tekintetében Magyarország közepesen fertőzött. A szakemberek a kullancscsípés megelőzését tartják a legfontosabbnak: ha tehát a szabadba megyünk, viseljünk hosszú nadrágot, fejfedőt, valamint használjunk kullancsriasztó krémet vagy sprayt. Hazaérve pedig vizsgáljuk át magunkat, s amennyiben kullancsot találunk, ne kenjük be zsírral, olajjal, mert az állat fulladás közben még több kárt okozhat. Biztonságos eltávolítására a patikában kapható kullancskanál alkalmas. Érdemes az állatot bevizsgáltatni, de magunk is meggyőződhetünk a vérszívó fertőzöttségéről a kullancsteszt segítségével. A két leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás, de csak az utóbbi ellen van védőoltás. A betegség tünetei: magas láz, idegrendszeri görcsök és tudatzavar. A Lyme-kór jele lehet a kokárda alakú bőrpír, az ízületi fájdalmak és idegrendszeri tünetek is.
Ha bármelyiket tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz. Az időben diagnosztizált betegségek antibiotikummal gyógyíthatók. Az elmúlt évben minden megyében volt Lyme-kóros megbetegedés, a legtöbbet Nógrád megyében (204 beteg) és a fővárosban (153) észlelték. Fontos, hogy négylábú kedvenceinket is óvjuk, a kutyák számára is létezik védőoltás.
képalá
A bokrokon, leveleken és a fűszálak végén is leselkedik ránk a veszély
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!