Furcsa koalíció alakulhat Szlovákiában: a kisebbségek közötti megbékélést hirdető Híd-Most és a nacionalista SNS is hajlandó részt venni a kormányban, amelynek élére ismét a korábban magyarellenes kijelentéseiről ismert Robert Fico kerülhet.
A Bugár Béla vezette Híd-Most (utóbbi kifejezés szlovákul jelenti a hidat) a két hete tartott választásokon a vártnál kevesebb szavazatot, 6 százalékot kapott. Ennek megfelelően az alkupozíciói is korlátozottak voltak, így hiába szerették volna megszerezni a koalíciós egyeztetések során az oktatási tárcát, a posztot egy SNS-es politikus töltheti be, ami sokakat aggodalommal tölt el. Bugár pártja a környezetvédelmi és az igazságügy-minisztert, valamint ugyanezekben az intézményekben összesen két, illetve a közlekedésügyi, szociális és oktatási tárcáknál egy-egy államtitkárt adhat. Bugár az országgyűlés alelnöke lesz.
A Híd-Mostot jó néhányan támadják azért, hogy hajlandó szövetséget kötni az SNS-szel és a Fico-féle Smerrel. Sok szavazójuk nemtetszését fejezte ki a párt közösségi médiafelületein és az internetes hírportálok szavazásain. A párton belül is elégedetlenséget szül az egyezmény. Korábbi földművelésügyi miniszterük és alelnökük, Simon Zsolt állítólag a szombati pártelnökségi gyűlésen bejelenti a távozását. A politikus a Facebook-oldalán közzétett videoüzenetben fejtette ki a véleményét az alkuról: amikor a Smer „ott volt még az SNS-szel, kaptunk a fejünk búbjára jobbrólbalról akkor is, hogyha elugortunk”.
Az egykor Jan Slota nevével fémjelzett SNS-szel kötött megállapodás az Európai Szocialisták szemét is szúrja. Gianni Pittella szociáldemokrata európai parlamenti frakcióvezető élesen kritizálta emiatt a pártcsaládhoz tartozó Robert Ficót.
Az egyébként négypárti koalíció – a még nem említett fél a Siet, melynek szívügye a közlekedés – programja egyelőre csak körvonalazódik.
Annyi látszik egyelőre, hogy komoly reformokat terveznek a két legkritikusabb területen, az oktatásban és egy egészségügyben is. Másik fontos célkitűzés a korrupció elleni harc, amelyet például az offshore cégeknek a közbeszerzésekből való kizárásával és hatékonyabb elszámoltatási rendszerrel akarnak elérni. Hasonló elképzelések Fico eggyel előtti programjában is megjelentek, ezért sokan attól tartanak, hogy a kezdeményezések ismét hamvukba halnak. Az alakuló kormány emellett szeretné megőrizni az állam „szociális jellegét”, és nagy hangsúlyt fektet majd a regionális felzárkóztatásra, melyet például autóutak építésével akar elérni.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!