Fegyverembargó, beutazási tilalom és a bankbetétek befa gyasztása – az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) szankciókat akar bevezetni Líbia ellen. A BT rendkívüli ülés tartott tegnap New Yorkban, ahol határozattervezetet nyújtottak be az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország támogatásával.

  <h1>Elég volt Kadhafiból – szimpátiatüntetések világszerte</h1>-
  <h1>Elég volt Kadhafiból – szimpátiatüntetések világszerte</h1>-

Elég volt Kadhafiból – szimpátiatüntetések világszerte

- – Kép 1/2

A fent említett javaslatokon túl azt is szorgalmazták, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság emberiségellenes bűncselekmények miatt indítson eljárást Moamer Kadhafi ellen – adta hírül a BBC. Az USA máris zároltatta a Kadhafi-család és a magasabb beosztású tisztek bankszámláit, valamint lefoglalta az ország területén lévő líbiai épületeket, nehogy az alkalmazottak kimenthessék a vagyont. Az ENSZ becslései szerint már legalább 1000 áldozata van a líbiai összecsapásoknak, míg a francia hatóságok 2000 halottról beszélnek. Az AP hírügynökség információi szerint Kadhafi-párti civileknek osztogattak fegyvereket, hogy elfoghassák a menekülőket.

Az al-Dzsazíra hírtelevízió riporterének az ország keleti részén a diktátor ellen tüntetőkhöz átállt parancsnokok elmondták, hogy már a nyugati, tehát a főváros régiójában állomásozó tisztek is kezdik elhagyni Kadhafi táborát. De a tisztek arra figyelmeztettek, hogy a rendkívül magasan képzett és jól felfegyverzett elitalakulat, a Khamisz még mindig hű Kadhafihoz.

A diktátor fia, Szaif al-Iszlám azt nyilatkozta, hogy a „béke vissza fog térni az országba”. Ezzel függhetnek össze azok a híresztelések, miszerint tárgyalások kezdődhetnek Kadhafi emberei és a felkelők között. Ugyanakkor a külföldi országok igyekeznek kimenekíteni állampolgáraikat. A magyar kormány megkapta az engedélyt arra, hogy különgépet küldjön vasárnap reggel az ottrekedt 50-60 magyar állampolgárért és hazahozhassa őket. Hivatalos bejelentés szerint a szervezési feladatokat a Külügyminisztériumtól a Terror­elhárítási Központ veszi át. Magyarország egyelőre nem tervezi, hogy hazahívja diplomatáit, pedig több ország – legutóbb például Kanada – döntött úgy, hogy visszahívja külügyi alkalmazottait az észak-afrikai államból.

Az egyiptomi vendégmunkásokat nem engedik ki az országból – a tunéziai határ mellett kell várakozniuk. Az al-Dzsazíra tudósítójának azt mondták, Líbiában „mészárlás” zajlik. A fekete bőrű külföldiek biztonságát viszont a kormányellenes erők veszélyeztetik, mert gyakran összetévesztik őket Kadhafi Csádból és Nigerből toborzott zsoldosaival.

Az arab világ többi országában is feszült a helyzet. Jemenben lemondott posztjáról Sejk Husszein Al Ahmar, a törzsfők legbefolyásosabb gyűlésének, a Hasidnak az egyik vezető személyisége – írta The New York Times. „A jemeniek bosszút kell állniuk az adeni mártírok tragédiájáért” – mondta a megölt kormányellenes tüntetőkre utalva. Ahmar az országot 1978 óta irányító Ali Abdullah Szaleh rezsimjének megdöntésére buzdította a törzsi gyűlés résztvevőit.

Bahreinben is folytatódtak a tüntetések, a Gyöngy térről a 40 éve hatalomban lévő miniszterelnök, a király nagybátyja, Sejk Kalifa bin Szalman al-Kalifa irodája elé vonultak. Közben hazaérkezett londoni száműzetéséből Hasszan Musaima síita ellenzéki vezér, akit Bejrútban fel akartak tartóztatni a hatóságok.

Egyiptomban és Tunéziában folytatódnak a demonstrációk, annak ellenére, hogy Mubarak és Ben Ali elnökök már távoztak a hatalomból. Péntek éjjel a katonaság erőszakkal kísérelte meg kiüríteni a kairói Tahrír teret, amiért később bocsánatot kértek. Az emberek Ahmed Shafik ideiglenes kormányfő lemondását, a politikai foglyok szabadon engedését és teljes amnesztiát követelnek – adta hírül az al-Dzsazíra. Tuniszban az ideiglenes miniszterelnök, Mohamed Gannusi ellen tüntettek, mert a politikus Ben Ali kormányának is tagja volt. A rendőrök könnygázzal lőtték őket. Algírban is Abdelaziz Buteflika elnök lemondását követelik, de a Reuters értesülései szerint már csak kevesen vonultak az utcákra.

Fokozza a nemzetközi és olajpiaci feszültséget, hogy szombatra virradóra felrobbantották a legnagyobb iraki olajfinomítót.

Az ország északi részén található Bajdzsiban helyi idő szerint fél ötkor fegyveresek törtek be a finomítóba, megtámadták az alkalmazottakat, majd legalább nyolc bombát helyeztek el. A robbanásban egy olajvezeték is megsérült és legalább egy ember meghalt.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!