Pilóta nélküli repülőgépeket vet be az USA Líbiában – jelentette be az amerikai védelmi miniszter, Robert Gates. Az első bombázókat már csütörtökön útnak indították, de a rossz időjárás miatt végül vissza kellett fordulniuk.
Gates tagadta, hogy azért kellett az Egyesült Államoknak „különleges képességeivel”, azaz a drónokkal is hozzájárulnia a líbiai akcióhoz, mert a NATO-misszió kudarcot vallott. A védelmi miniszter szavaival élve „szerény hozzájárulás”, elemzők viszont arra utalnak, hogy az észak-atlanti szövetség képtelen hosszabb és összetettebb feladatokat végrehajtani az USA segítsége nélkül.
– Az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata, amely felhatalmazást adott a líbiai beavatkozásra, tág teret biztosít a tagállamoknak arra, hogy maguk értelmezzék, mi fér bele a „bármilyen szükséges eszköz” kategóriájába – nyilatkozta Lattmann Tamás nemzetközi jogász, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának oktatója. – Ha a civilek védelme a cél, akkor a pilóta nélküli repülőgépek használata is megengedett. Igaz, hogy mivel a drónokat a távolból irányítják, nehezebb felmérni a valós helyzetet, de ez a modern légieszközök többségére igaz, így csak akkor lehet ellenük kifogást emelni, ha nem jogszerűen használják őket. A március 17-én elfogadott BT-határozat csak egy eszközt nem enged meg: az átfogó, szárazföldi akciót. Lattmann Tamás szerint nem is várható, hogy ezen változtasson a nemzetközi közösség.
Az amerikai vezérkari főnök, Mike Mullen tengernagy úgy véli, hogy a „patthelyzet felé közelítenek Líbiában” annak ellenére, hogy a NATO-bombázással sikerült megsemmisíteni a líbiai hadsereg szárazföldi erőinek 35-40 százalékát. A kialakuló állóháborúra a legjobb példa Miszuráta városa, amelyért hetek óta küzdenek a szemben álló felek, de nem bírnak egymással. Miszuráta az ország harmadik legnagyobb városa, ezért nehéz megszerezni felette az irányítást, ráadásul mivel a tengerparton fekszik, Kadhafi erői és a lázadók is kapnak utánpótlást, de következetes katonai stratégia híján nem tud egyikük sem győzni. A hetek óta tartó állóháborút természetesen a polgári lakosság sínyli meg a legjobban. A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) már a negyedik hajót küldte Miszurátába, hogy kimenekítse a civileket.
A legvéresebb nap volt a péntek Szíriában, ahol hetek óta tartanak a tüntetések: jelentések szerint legalább negyven embert öltek meg a biztonsági erők az ország különböző településein. A pénteki imát követően több helyen az utcára vonultak Asszad elnök hatalmának megdöntésére buzdítva. Az AP hírügynökségnek azt mondta egy Deraa város környéki település lakója, hogy „a golyók úgy repkedtek a fejünk felett, mint a zápor”. A jelek szerint a szír elnök döntése a hosszú évek óta érvényben lévő rendkívüli állapot feloldásáról mit sem számított.
A pilóta nélküli gépeket vagy más néven drónokat távirányítással vezérlik. A hagyományos repülőgépeknél alacsonyabban tudnak repülni, ezért különösen alkalmasak arra, hogy városi célpontokat támadjanak meg. A Hellfire-rakétákkal felszerelt Predatort, amelyből kettőt vetnek most be Líbiában, Afganisztánban és Pakisztánban rendszeresen használják.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!