Csütörtökön megérkezett Helsinkiből Budapestre Joulopukki, a finn Mikulás, aki már 15. éve keresi fel a magyar gyerekeket. December 6-ig több vidéki városba is ellátogat, hogy mindenkihez eljuttassa a karácsony üzenetét és kívánságokat teljesítsen, de otthonába is írhatnak levelet a gyerekek, mivel a finn posta külön postahivatalt tart fenn a sarkköri Rovaniemi városka melletti rönkházában élő Mikulásnak.
Eközben az amerikai Portlandben száműzték a Mikulást több iskolából, hogy a más kultúrákból származó, más hitben felnövekvő gyerekek se érezzék magukat hátrányosan vagy kirekesztve az ünneplésből. A helyi szülők erre tiltakozó mozgalmat indítottak, arra hivatkozva, hogy a Mikulás nem megosztó vallási jelkép, csupán a karácsonyi folklór része.
Nagy-Britanniában is heves vita robbant ki arról, vajon helyes-e a szülőknek táplálni a gyerekekben élő Mikulás-mítoszt, miután az exeteri egyetem neves pszichológiaprofesszora egy szaklapban állította, hogy „a többévnyi hazudozás alapjaiban megrengeti a gyerekek szülőkbe vetett bizalmát, mikor rájönnek az igazságra”. Vele szemben álló kollégái szerint szerencsésebb erre nem átverésként, hanem inkább „családi titokként” tekinteni, amit minden család a saját hitvilága szerint ad át a gyerekeknek.
Ráadásul a kisgyermekkor fontos része a mese, a Mikulás (eredetileg Szent Miklós) története pedig sok fontos tanulságot hordoz a jóságról, önzetlenségről, a rászorulók megsegítéséről.
Ha az idén másképp nem tudnánk beszélni a Mikulással, már okostelefonra ingyenesen letölthető a Mikulás-alkalmazás, amellyel személyre szóló üzenetet küldhetünk szeretteinknek, noha a Mikulás az általunk előre programozott időben angolul beszélve hívja fel és szólítja meg őket.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!