Befagyhat idén az ingatlanpiac – miután 3 éven át csak drágultak az otthonok. Immár brutálisak a különbségek a négyzetméterárak között az országban.

 
Illusztráció - Kállai Márton felvétele

A KSH adatai szerint Budapesten 8,6-szor annyit kellett fizetni egy négyzetméterért, mint az Észak-Alföld községeiben. (Ez a különbség a gazdasági válság előtt 2007-ben még 5,5-szeres volt.) Ennek megfelelően az árak is nagy szórást mutatnak: a fővárosban 20,3 millióért kelt el átlagosan egy használt lakás, míg a legolcsóbbnak számító régióban csupán 3 milliót kóstál egy „átlagingatlan”.

Budapesten 169 és 457 ezer forint között vannak a négyzetméterárak, de szintén drágák a lakások Győr, Sopron, Székesfehérvár és Debrecen környékén, és mélyen a zsebébe kell nyúlnia annak is, aki a Balaton környékén szeretne ingatlant vásárolni. Valamivel olcsóbbnak számít Szombathely, Szeged, Kecskemét és Pécs, ezekben a városokban 105-168 ezer forint között mozog a négyzetméterár.

Az ország legdrágább ingatlanainak tavaly a közép-magyarországi többlakásos épületekben található lakások számítottak, második helyre pedig a lakótelepi lakások kerültek. Érdekes viszont, hogy Nyugat-Magyarországon és az Észak-Alföldön a lakótelepi ingatlanok még a társasházi lakásoknál is drágábbak voltak, pedig általában a panelek körülbelül 30 százalékkal olcsóbbak a téglaépítésűeknél.

Tavaly folytatódott a kereslet és a kínálat növekedése, ami 15-20 százalékos drágulást eredményezett a nagyvárosokban, országos szinten pedig 10 százalék körülit.

Budapesten a kisebb lakások ára lett borsosabb – a nagy a kereslet miatt az eladott ingatlanok átlagos alapterülete 58 négyzetméter. A szakértők szerint az idei első negyedév már másképp alakul, az árak befagyhatnak.


Még be sem indult igazán, máris lelankadt a lakásépítési kedv a Világgazdaság által megkérdezett szakértők szerint. A kormány az új lakóingatlanok áfáját ugyan 27 százalékról 5 százalékra csökkentette 2019 végéig, de szükség lenne rá, hogy az adócsökkentést a következő évekre is kiterjesszék, mivel így a befektetők csak azokat a projekteket indítják el, amelyek biztosan befejeződnek három év alatt. A helyzetet nehezíti, hogy alig van lakásépítő generálkivitelező cég, a szakemberhiány, az építőanyagok drágulása és a telekárak miatt ma 30 százalékkal drágábban épül meg ugyanaz a lakás, mint egy éve.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!