Magyarországon egyelőre nincs szó a határok ellenőrzésének fokozott megszigorításáról a dán, francia és osztrák intézkedésekhez hasonlóan – mondta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) magas beosztású munkatársa a VH-nak.

 
Lampedusa: akik partot értek

A szigorításhoz kormánydöntés szükséges, ilyenről a végrehajtó szerv NAV-ban nem tudnak. Az észak-afrikai konfliktusok menekültáradata egyre jobban megosztja az európai államokat. Dánia néhány héten belül bevezeti a fokozott vámellenőrzést a Svédországból és Németországból érkezőkkel szemben, Franciaország és Ausztria már megerősítette az Olaszországgal közös határok őrizetét, azt fontolgatják, hogy teljesen visszaállítják az ellenőrzést. Pintér Sándor belügyminiszter több nyilatkozatában is hangsúlyozta, hogy a magyar kormány, mint az EU soros elnöke, ragaszkodni fog ahhoz, hogy „a belső határok nélküli Európa eszméje és gyakorlata ne csorbuljanak”, azaz uniós állampolgárok továbbra is szabadon mozoghassanak a közösség területén. Ezt az álláspontot a belügyminiszterek e heti tanácsülése is támogatta. Cecilia Malmström, a belügyekért felelős biztos kijelentette: meg akarják akadályozni, hogy a tagállamok egyéni lépéseket tegyenek. A miniszterek arról is megegyeztek Brüsszelben, hogy 2012-re az eddigi tagállami hatáskörből közösségi szintre emelik a menekültügyek kezelését, de erről és a vészhelyzet esetén visszaállított határellenőrzések mechanizmusáról csak június végén fognak dönteni az unió állam- és kormányfői.

Közben egyre nagyobb nyomás nehezedik Olaszországra. Csak pénteken ezer líbiai menekült érkezett Lampedusa szigetére, de a NATO-bombázás kezdete óta már sok ezren értek itt partot – ők a szerencsésebbek, mert sokan a tengeren lelték halálukat: a múlt héten közel hatszázan. Az uniós tagállamok közötti konfliktust a 24 ezer tunéziai menekült váltotta ki, de őket diplomáciai és anyagi eszközökkel sikerült feltartóztatni. A New York Times szerint a líbiaiakkal szemben azonban tehetetlen az EU, ugyanis – ahogy Franco Frattini olasz külügyminiszter megjegyezte – Kadhafi, aki cáfolta, hogy a bombatámadások során megsérült volna, velük akarja zsarolni Európát. A múlt héten olyanok is érkeztek Lampedusára, akik azt állították, hogy fegyveresek kényszerítették őket a hajókra. Erre utal az is, hogy nem csak kis lélekvesztők, hanem 800 fős hajók is kifuthattak Tripoli kikötőjéből.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!