Több százezren olvasták és osztották meg a Facebookon egy francia férfi, Antoine Leiris levelét, amelyet felesége gyilkosaihoz írt a pénteki párizsi vérengzés után. „Nem kapjátok meg a gyűlöletem” – írja Leiris, aki 17 hónapos kisfiával maradt egyedül, miután feleségét lelőtték a terroristák.
„Nem tudom, kik vagytok, nem is akarom tudni, halott lelkek vagytok. Ha ez az Isten, akiért vakon gyilkoltok, a saját képére teremtett minket, akkor minden golyó a feleségem testében egy seb az ő szívében. Nem adom meg nektek azt az örömöt, hogy gyűlöljelek benneteket. Pedig messzire mentetek érte, de gyűlölettel válaszolni tettetekre azt jelentené, hogy meghajlok azelőtt a tudatlanság előtt, ami ilyenné tett benneteket… Természetesen elemészt a szomorúság. Ezt a kis győzelmet nektek adom, de nagyon rövid lesz ez. Tudom, hogy ő elkísér majd bennünket mindennap, és találkozni fogunk a szabad lelkek paradicsomában, ahová ti nem kaptok bebocsátást.”
A bejegyzést a hosszú ideje Párizsban élő filmkészítő, Ráduly György fordította magyarra. Azt kérdeztük tőle: mi ad ennyi erőt és tartást a franciáknak?
„A francia társadalmat – amely mindig is multikulturális európai társadalom volt, de mára multietnikussá és sokvallásúvá is vált – alapvetően a francia forradalom szelleme és az azóta kiharcolt öt köztársaság vívmányaihoz való ragaszkodás tartja össze, és ez határozza meg a mindennapokban is a világban való szerepének tudatosságát – válaszolta Ráduly. – Egy eszme, ami ma is a szabadságról, testvériségről, egyenlőségről szól, és ami a mai globalizált világban rengeteg nehézséget okoz a franciáknak. Ezek az értékek nem védenek meg a munkanélküliségtől és a széles társadalmi rétegek elszegényedésétől. Pénteken viszont a francia életmódot és a szabadságot érte támadás. Azokat a vívmányokat, amiket forradalmak árán, a második világháborús megaláztatás, valamint az 1968-as diáklázadások harcoltak ki maguknak. A francia ember büszkesége nem a történelmi nagyságból táplálkozik, hanem ezen eszmék és vívmányok mindenek fölé rendeléséből. Ennek meghatározó eleme a szolidaritás, amit ha nehéz is gyakorolni a hétköznapokban, a nehéz időkben elsődleges értéknek számít.”
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!