A karácsony varázslatos ünnep. Ilyenkor egy kicsit minden más, és sok dologra nincs racionális magyarázat. Szerencsére a tudósok nem tudnak kibújni a bőrükből. Milyen tehát a karácsony a tudomány szemével?
Kezdjük a legbosszantóbbal: vásárlás közben november óta az üzletek többségében már karácsonyi dalok szólnak. Nem véletlenül, ugyanis bizonyított tény, hogy a zene befolyásolja a vásárlási szokásainkat. Ha lassú melódia szól, andalgunk a polcok között. Ha hangos a zene, elvesztjük az önkontrollt, és nehezebben mondunk nemet az akciókra. Vivaldit hallgatva többet költünk borra, romantikus dal hatására több virágot veszünk. Kutatások bizonyítják, hogy a karácsonyi nóták esetében más a helyzet: mivel minden csapból ezek szólnak, ha olyat hallunk, amit már tíz éve is unalomig ismertünk, feszültek leszünk, és kritikusabban méregetjük a portékát – vagy nem is veszünk semmit, csak kifordulunk a boltból…
És ha már vásárlás: a gyerekek valószínűleg nem örülnek a hírnek: amerikai kutatók megállapították, hogy a túl sok ajándék amellett, hogy károsan hat a korai személyiségfejlődésre, felnőttként eladósodáshoz, házassági problémákhoz, anyagiassághoz és depresszióhoz is vezethet. A magyarázat szerint azok, akiket gyerekként elhalmoztak meglepetésekkel, idősebb korukban is főként a tárgyias világban hisznek: ha probléma adódik, valamilyen (leginkább drága) ajándékkal kompenzálnak, nehezebben fejezik ki szóban érzelmeiket, ami sok probléma alapja lehet. Arra sajnos nem ad választ a kutatás, hogy hol kezdődik a „túl sok ajándék” fogalma, ezt mindenkinek magának kell eldöntenie.
Nálunk ugyan a Jézuska hozza az ajándékokat (azt még a tudósok sem tudják pontosan, hogy hogyan), a világ sok részén azonban ez a Mikulás feladata. Nagy kérdés, hogy vajon hogy tud egyetlen éjszaka alatt minden kisgyerekhez eljutni. Szerencsére volt, aki kiszámolta.
Tehát: az időeltolódás miatt van összesen 31 órája körbejárni a Földet. A gontehnburgi egyetem matematikai tanszéke vezetőjének számítása szerint a világon 2 milliárd gyermek él, de közülük csak 380 millióan vannak, akiket meglátogat a nagyszakállú. Ha egy családban átlagosan 2,5 gyerek van, akkor ez 152 millió otthont jelent, vagyis másodpercenként kilencszázat. Itt kapcsolódott be a számításba az egyetem fizika tanszéke – ők úgy számoltak, hogy ha a Mikulás mindenhol parkol a szánnal, lemászik a kéményen, bepakolja az ajándékokat a fa alá, akkor az átlagos sebessége 90 ezer km/óra kell, hogy legyen. Ami a hangsebesség 250-szerese.
Sok helyen szokás a Mikulásnak ajándékként süteményt kikészíteni. Ha ez minden háztartásban így lenne és ő mindenhol megenne egy darabot (a számításban olyan süteményről van szó, ami 10 kalóriát tartalmaz), akkor bizony alaposan elhízna egy éjszaka alatt. 48 milliárd kalória csúszna be, így pedig kicsit több mint 6 millió kilót szedne fel.
Sokakat foglalkoztat a kérdés, vajon a rénszarvas Rudolf orra miért piros. Több válasz is elképzelhető: norvég kutatók szerint valamilyen parazita támadta meg a légutait, mások viszont úgy vélik, hogy az orrában lévő vörösvérsejtek száma magas – ami egyáltalán nem baj. Ez ugyanis elengedhetetlen a hatékony oxigénszállításhoz és a testhőmérséklet szabályozásához, márpedig szegény Rudolf extrém körülmények között „dolgozik”, így kifejezetten nagy szüksége van a sok vörösvérsejtre, amik viszont pirosra színezik a nóziját.
A karácsony felfokozott hangulatú ünnep, ám meglepő módon egy 2010-es kutatásból az derült ki, hogy nem ebben az időszakban, hanem két héttel korábban van a kapcsolatok nagy próbatétele. Ekkor szakítanak ugyanis a legtöbben (épp időben, mondhatnánk, hiszen még nem vettek semmilyen ajándékot egymásnak), míg maga karácsony napja éppen a legkevésbé preferált nap, ha egy párkapcsolat lezárásáról van szó. Ilyenkor ugyanis a szakítani akaró felek már inkább „áttolják” a kínos beszélgetést az új évre.
A világ legkisebb karácsonyi üdvözlőlapját a Glasgow-i Egyetem kutatói készítették, és mindössze 200x290 mikrométer a nagysága. Ezt így nehéz elképzelni, de viszonyításként talán elég annyit mondani: az egész kártya akkora, hogy egy normál méretű postai bélyegre 8276 darabot lehetne belőle felragasztani.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!