Akár háromszor több Alzheimer-beteg lehet világszerte, így Magyarországon is 2050-re – derül ki egy most közzétett előrejelzésből. A dokumentum szerint az aggasztó jelenség oka az, hogy egyre tovább élünk, így várhatóan a 21. század népbetegsége lesz a memóriazavarral kezdődő kór. Ha a gyógyszerkutatások a jelenlegi ütemben haladnak, 30 év múlva 130-150 millió Alzheimer-beteggel számolhatunk.
Dr. Kovács Tibor, a Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának docense szerint Magyarországon jelenleg 200-300 ezer demens ember él, 70 százalékuk alzheimeres. A nők körében kétszer gyakoribb az előfordulása, mint a férfiaknál. A problémát fokozza, hogy a legtöbben nem ismerik fel a betegséget, mert kezdetben csak memóriaromlással jár, ezért általában a középsúlyos stádiumban mennek orvoshoz, amikor már magatartászavar is jelentkezik. Holott akkorra már 5-6 éve tarthat a betegség. Ha hamarabb megkezdődne a gyógyszeres kezelés, növelni lehetne a gyógyulás esélyeit. A 85 évnél idősebbek körében minden harmadik ember érintett.
A nőknél azért gyakoribb az Alzheimer, mint a férfiaknál, mert egyrészt tovább élnek, másrészt a klimax miatti ösztrogénszintcsökkenés „segíti” az Alzheimer kialakulását.
Azt még nem tudni, hogy pontosan mi áll a betegség létrejötte mögött, de az orvosok szerint az egészséges életmóddal csökkenthető a kockázat, illetve például a cukorbetegség növeli a kialakulás esélyeit. Fontos a vérnyomás szinten tartása, az egészséges táplálkozás. Nem csak a testünket, az agyunkat is tornáztatni kell. Mindezekre nem árt már 30-40 éves korban figyelni. A világban már létezik olyan vizsgálat, amivel az agy-gerincvelői folyadékban ki tudják mutatni azokat a fehérjéket, amelyek a betegségre utalnak. A szakértők folyamatosan azt kutatják, hogyan lehetne a betegséget minél korábban felismerni. A WHO ajánlására 1994 óta minden év szeptember 21-e az Alzheimer világnapja.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!