A Kormányzati Kommunikációs Államtitkárság Sajtóirodájától nem kaptunk választ arra a kérdésre: pontosan mit is kezdenek majd annak a harmincöt közalapítványnak, illetve alapítványnak a vagyonával, amiknek megszüntetését a héten a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat tűzte ki céljául.
Egyelőre annyit lehet tudni, hogy a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nevével fémjelzett határozat rögzíti: céljaik megvalósítására a kormány többségi részesedéssel közhasznú szervezetként működő nonprofit gazdasági társaságot kíván alapítani. Ezzel párhuzamosan pedig több szervezetnél soron kívüli ellenőrzést végeztetnek a Kormányzati Ellenőrzési Hivatallal.
A határozat alapján megszűnő alapítványok listáján szerepel többek között a Nemzetközi Pető András Közalapítvány, a Gandhi Közalapítvány, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány, az Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány, az Iparfejlesztési Közalapítvány, és a Magyar Kultúra Alapítvány is. Az új közhasznú szervezetek megalapításáról az állami vagyon felügyeletéért felelős tárcavezetőnek kell gondoskodnia. Ezen felül központi költségvetési szerv, illetve egyéb közfeladatot ellátó szervezet látja majd el például a működését befejező 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézete Közalapítványnak, a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítványnak, az Emberi Jogok Magyar Központja Közalapítványnak és a Habsburg-kori Kutatások Közalapítványnak is.
Nem világos, hogy a jobbára külföldiek támogatásából működő alapítványok, illetve közalapítványok vagyonával mit kíván kezdeni a kormányzat.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!