A kormány a vélemények bámulatos gazdagságával reagált a Moody’s leminősítésére. Szijjártó miniszterelnöki szóvivő szerint Orbán ezt hónapokkal ezelőtt megmondta, ami lássuk be, ügyes: nem a pocsék minősítésre reflektál, hanem a fülkeforradalmi szabadságharc vezérének bölcs előrelátására.

Az állampapírok minősítése gyengül ugyan, de a vezetői kompetencia erősödik – fordítva talán kevesebbe kerülne a magyar adófizetőknek, de így van az, ha a Századvég Intézet számai fontosabbak, mint a kockázati felár.

Járai ex-pénzügyér, talán a frissen kiharcolt fizetésemelés felett érzett örömében, azt találta mondani, hogy a kormány jól végzi a dolgát, de rosszul kommunikál a piacokkal. Ezek szerint Orbán nem csak a piacok reakcióját, de az általa felügyelt kormány rossz kommunikációját is előrelátta?

A másik nagy magyar tőkepiaci szakértő, Kósa polgármester nemes egyszerűséggel közli, hogy Magyarországon nem a Moody’s kormányoz. Helyes. Ki kell végre mondani, hogy kies hazánk nem lehet füstifecske a globális karvalytőke karmában. A magyar emberek örülhetnek, hiszen helyre lettek téve a gonosz rémhírkeltők.

A miniszterelnök jobbkeze, mellesleg de facto pénzügyminiszter viszont kifejezetten udvarias hangot ütött meg, amikor abbeli reményének adott hangot, hogy a Moody’s a jövőben nagyobb figyelemmel tanulmányozza majd az ő jövőbeli reformokra vonatkozó nyilatkozatait. Azt már elfelejtette hozzátenni, hogy eszerint a hitelminősítőnek gondolatolvasónak is kell lennie, a reformokról ugyanis egyelőre semmit sem tudni azon túl, hogy nevük már van (Magyar Növekedési és Stabilitási Program) és egyre szaporodnak. Matolcsy szeptemberben még 10-15 reformról beszélt, novemberben már 80-100-ról. Ha ebben a tempóban szaporodnak a reformok, február végére elérhetik az 1001-et…

Még szerencse, hogy a miniszterelnök államtitkára, korábban maga is pénzügyminiszter szintén véleményt nyilvánított, hisztéria által befolyásolt elhamarkodott döntésnek nevezve a Moody’s lépését. Érdekesség, hogy alig másfél éve még olyan komolyan vette az adósminősítést, hogy a Parlament pénzügyi bizottságának azonnali összehívását kezdeményezte. Igaz, akkor még nem volt szabadságharc, és az is igaz, hogy akkor Varga Mihály még ellenzékben volt.

Meddig tűrjük még a nemzetközi gazdasági világrendet? Bocsánat, ez már nem a fideszes megszólalók, hanem Hugo Chávez kérdése. De bízunk benne, hogy Fidesz nőtagozatának esedékes állásfoglalása erre is megadja a választ.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!