A héten megvalósult Orbán Viktor álma. Ha mindent, még a tőzsdei elszámolóházat is számításba vesszük, akkor az MKB Bank megvásárlásával elérhette az 50 százalékot a magyar bankrendszerben a „hazai irányítás” aránya.
A sokat emlegetett magyar tulajdont már jóval nehezebb lenne tetten érni. Mert azt még az OTP esetében sem tudjuk megmondani, hogy melyik „baráti kéz” offshore háttere kapcsolódik magyar tulajhoz. A kormány első ránézésre meglepően olcsón jutott az MKB Bankhoz, hiszen csak 17 milliárd forint volt a vételár, ráadásul még az eladó BayernLB fizetett, tőkeemelés címén, 84 milliárd forintnak megfelelő eurót, hogy megszabadítsák végre a leánybankjától. Hogy miért ilyen bőkezű az anyabank?
Nos, az MKB az elmúlt évtized legveszteségesebb magyar bankja, amely csak az elmúlt négy évben 439 milliárd forint nettó veszteséget szenvedett el. Évente közel 100 milliárdot visznek el a „rossz hitelek”. Nem nehéz kitalálni, hogy az állami tulajdonlás nyomán ezt az évi 100 milliárdos veszteséget a továbbiakban az adófizetők állják. Bár a tervek szerint az ősszel felállítanak majd egy úgynevezett „rossz bankot”, s abba szivattyúzza át a magyar állam a „rossz hiteleket”. De valakinek majd a „rossz bank” számláját is ki kell fizetnie.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!