Ismét Nemzeti Konzultációt hirdetett Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth rádióban. A kérdőívek ezúttal elsősorban a munkahelyteremtés problematikájával fognak foglalkozni, a miniszterelnök példaként említette a méltányos tehermegosztás ügyét, amellyel kapcsolatban felidézte a 2010-ben kivetett bank- és válságadót.
Úgy gondolja, el kell dönteni, hogy ezek csupán az átmeneti válságintézkedések részei voltak, vagy maradjanak a magyar közteherviselés rendszerének elemei. Ő személy szerint az utóbbit fogja megjelölni kérdőíven.
Az MTI által megkérdezett szakértők nem tartják valószínűnek, hogy az új nemzeti konzultációban a 2010-ben bevezetett bankadó és válságadók 2012 utáni megtartására kérdezne rá a kormány, inkább az ezeket 2013-tól helyettesítő adókról – a tranzakciós illetékről és az új távközlési adóról – szólhatnak a kérdések. Az Országgyűlés hétfői döntése alapján az állampolgárok tájékoztatásához és véleményének megismeréséhez neveket és lakcímeket kérhet ki a Miniszterelnökség a nyilvántartásból.
Az ezzel kapcsolatos kérdésre elmondta, eddig „a kommunista diktatúra reflexeiből fakadóan, egy alapvetően védekező jellegű adathasználati szabályozás érvényesült Magyarországon”, de szerinte „ezen túl vagyunk”. Török Zsolt, az MSZP szóvivője szerint a Fidesznek nem konzultálnia, hanem cselekednie kellene a munkahelyteremtés kérdésében. Délután már Hódmezővásárhelyen a képviselő-testület pénteki rendkívüli ülésén vett részt Orbán, ahol a Szolidaritás mozgalom és a Jobbik tüntetői fogadták. A miniszterelnök „kikérte” a hódmezővásárhelyiektől Lázár Jánost, a város polgármesterét, aki a jövőben a Miniszterelnökséget vezető államtitkár lesz, ezért le kell mondania városvezetői posztjáról. Lázár azt kérte a hódmezővásárhelyiek nevében, ne fordulhasson elő többet, hogy politikai hovatartozásuk alapján különbséget tesznek az egyes települések között, és azt mondta, mindig a vidéki emberek embere lesz a kormányban.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!