Szükség van-e ma szakszervezetekre? Erre a kérdésre a megkérdezett munkavállalók 83 százaléka azt válaszolta, hogy erősebb szakszervezetekre van szükség a munkahelyeken, 12 százaléka mondta azt, hogy nincs szükség, s csupán 5 százalékuk nem adott választ.
A felmérést Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutató intézet igazgatója ismertette azon a tanácskozáson, amelyen a szakszervezetek politikai szerepvállalásával foglalkoztak.
Egy októberi kutatás szerint a rendszerváltozás óta még nem volt ilyen rossz a közhangulat. A megkérdezett 80 ezer felnőtt válaszából az derült ki, hogy míg júliusban 65 százalékuk látta úgy, hogy rossz irányba mennek a dolgok, októberben már 73 százalék gondolta ezt. Ugyancsak romló tendenciát mutatnak a gazdasági várakozások, minden második magyar azt gondolja, hogy a következő év a mostanihoz képest is lejtmenet lesz, hogy tovább romlik a családok pénzügyi helyzete. Az adatok szerint az 55-60 éves, a munka világából kikerültek csoportja egészen katasztrofálisnak látja a helyzetét, nincs közöttük olyan, aki azt gondolná, hogy neki jobb lesz. Minden tíz megkérdezett közül hat arra számít, hogy tovább nő a munkanélküliség. A háztartások 60 százaléka éppen csak kijön a jövedelméből, 16 százalék eladósodik, 10 százalék hozzányúl a megtakarításaihoz, és mindössze 12 százalék jelezte, hogy egy keveset félre tud tenni.
A kutatás szerint a 2010-es parlamenti választások óta egyre növekvő az a csoport – a magyar társadalom 55 százalékát teszi ki –, amelyik nem kér egyik pártból sem. Ez a szám négy évvel ezelőtt jóval alacsonyabb volt. Závecz szerint ez a tendencia drámai következményekkel is járhat, mert az emberek leszoknak a közbeszédről, legfeljebb magukban morgolódnak. Négy éve még a választásra jogosultak 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy elmegy szavazni, ez az arány mára 27 százalékra csökkent. Vagyis az adatok azt mutatják, hogy a magyar társadalom jelenleg az elégedetlenség és a beletörődés közötti határon van.
Závecz a felmérésre építve elemezte a szakszervezetek lehetőségét is. Eszerint 1988-ban egy százas skálán a 48. helyen álltak a szakszervezetek a demokratikus intézmények rangsorában. 2007–2010 között lassú feltámadás jelei mutatkoztak, „mintha valami mocorgás lenne”.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!