Törvényes a melegházasság - Németországban is házasodhatnak az azonos nemű párok – döntött a szövetségi parlament alsóháza pénteken. Angela Merkel kancellár nemmel voksolt ugyan, de így is kulcsszerepe van a melegházasság legalizálásában. Az első esküvők az év végén várhatók.

 
 

A Bundestag 393 szavazattal, 226 ellenében, négy tartózkodás mellett fogadta el a polgári törvénykönyv módosítását: a vonatkozó paragrafus ezentúl „két különböző vagy azonos nemű személy” kapcsolataként definiálja a házasságot.

Pedig egy hete senki sem hitte volna, hogy ilyen törvényt fogadnak el a szövetségi köztársaságban, még a szeptemberi választások előtt. Hétfőn Merkel (egy személyben a melegházasságot ellenző kereszténydemokrata CDU elnöke) meglepetésre bedobta a köztudatba, hogy már nem utasítja el a gondolatot. Erre azonnal ugrott a koalíciós partner, a módosítást régóta szorgalmazó szociáldemokrata SPD, és nyomban a ház elé terjesztette javaslatát.

A többség eleve borítékolható volt, hiszen a szocdemek mellett nyíltan támogatták a melegházasságot a zöldek és a baloldali párt képviselői is. Ráadásul Merkel felmentette a frakciófegyelem alól a keresztény pártok (CDU/CSU) tagjait, így a konzervatívok lelkiismeretük szerint szavazhattak – várható volt, hogy köztük is lesznek majd, akik igennel voksolnak.

És nem is kevesen: a péntek reggeli eredményből az következik, hogy legalább 70 kereszténypárti képviselő támogatta a melegházasságot.

Maga Merkel nemmel szavazott, de nyilvánvaló, hogy az ő közreműködése nélkül nem született volna meg a jogszabály. Vajon miért állt félre az útból a kancellár, miért segített elhárítani az akadályokat?

Egyrészt azért, mert ha meg is nyeri a választást, koalíciós partnerre lesz szüksége. Márpedig az SPD, a zöldek és a liberális FPD is jó előre jelezte, hogy nem áll össze a konzervatívokkal, amíg nincs melegházasság. Másrészt ezzel sikerült kivennie a konzervatívoknak kellemetlen témát a kampányból. A negyedik kormányfői ciklusára készülő Merkel ezzel népszerűségi pontokat akart. Igen, jól tetszik érteni: Németországban népszerű gondolat  amelegek teljes egyenjogúsága (beleértve a házasságot is), egy januári felmérés szerint a megkérdezettek 83 százaléka helyesli.
 



Leszbikus pár győzte meg Merkelt. Angela Merkel a hét elején, egy női magazin szerkesztőivel beszélgetve jelentette be, hogy megváltozott a véleménye a melegek házasságáról. Elmondta, hogy ebben döntő szerepe volt egy leszbikus párnak. Christine és Gundula nyolc gyereket nevelt föl, köztük saját, korábbi házasságaikból születetteket, illetve nevelőszülőként problémás gyerekeket (akiket senki más nem vállalt volna). Az ország keleti végein, az egykori NDK területén élnek, 2013- ban keresték meg először a kancellárt, majd két évvel később újra találkoztak vele, hogy az azonos nemű párok házasságának legalizálását kérjék, mondván: a 21. században már nem lehet középkori módon gondolkodni. Meg is hívták magukhoz Merkel asszonyt vendégségbe, bár úgy tudni, a látogatás egyelőre várat magára.


35 ezer 
azonos nemű pár
él bejegyzett élettársi kapcsolatban Németországban. Őket is megilleti a házastársaknak járó adókedvezmény. Az intézmény 2001 óta létezik.


Ahol már legális az azonos nemű párok házassága:
Argentína, Belgium, Brazília, Dánia, Dél-Afrika, Egyesült Államok, Finnország, Franciaország, Hollandia, Izland, Írország, Kanada, Kolumbia, Luxemburg, Mexikó, Nagy-Britannia, Norvégia, Portugália, Spanyolország, Svédország, Uruguay, Új-Zéland.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!