Már csak néhány hetet kell várni, míg az oktatási államtitkárság a kormány elé terjeszti új stratégiáját, amely most a nyelvoktatást veszi górcsöve alá. A változások felforgathatják az oktatás teljes struktúráját.
A tervezet szerint például megszüntetnék a nyelvi előkészítő osztályokat, melyek a gimnázium elkezdésekor nulladik évfolyam néven szerepelnek a tanmenetben (az [origo] értesülései szerint azért, mert a 2004-ben, a Magyar Bálint vezette oktatási minisztérium által kidolgozott program „nem váltotta be a reményeket”). A hírportál úgy tudja, a stratégia iskolatípusonként határozná meg, hány idegen nyelvet kell oktatni. A középiskolákban (4 év alatt) két idegen nyelv tanítása lesz kötelező, míg a nyolcosztályos gimnáziumokban legalább hármat kell majd megtanulniuk a diákoknak. Valószínűleg a végleges nyelvoktatási stratégiából kimarad az a korábbi terv, mely szerint az általános iskolákban nem az angolt tanították volna első nyelvként. A készítők a stratégiára kapott szakértői vélemények alapján belátták, hogy „szembemennének az ország háromnegyedével”. A stratégia az angol helyett a neolatin nyelveket, a spanyolt és a franciát részesítette volna előnyben.
A tervek szerint a jövőben csak azok felvételizhetnek majd egyetemre, vagy főiskolára, akiknek van nyelvvizsgájuk, ennek bevezetésére az államtitkárság azonban hagy felkészülési időt, szándékaik szerint legkorábban 2015-ben léptetnék életbe, hogy csak azokat a diákokat érintse, akik még nem kezdték el a középiskolát. Ehhez azonban olyan feltételeket kell teremteni, melyek nem követelnek a szülőktől jelentős anyagi áldozatokat, azaz biztosítani kell, hogy a diákok az iskolai képzés keretében tanulják meg a nyelveket, és szerezhessenek nyelvvizsgát. Nem véletlenül emeli ki az iskolai keretet a stratégia – egy nyelvvizsga meglehetősen drága mulatság, főleg akkor, ha a tanórák mellett még különórákra is kell járatni a gyerekeket. Bár a középiskolai nyelvoktatás folyamatosan fejlődik, még mindig elég sok tanulónak van szüksége kiegészítő foglalkozásokra. A Pénzcentrum számításai szerint a nyelvvizsga megszerzéséhez 600-700 óra nyelvtanulás szükséges. Ennek akár csak a töredékét nyelviskolákban tölteni, óránként 500-1200 forint körüli összegekért – súlyos pénzek egy papírért. Ahhoz azonban, hogy minden diák kizárólag a tanórákon tudjon felkészülni a nyelvvizsgára, szükséges lesz a felsőoktatás, konkrétan a tanárképzés átalakítása is.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!