2013-tól adókötelessé válnak az újonnan megállapított nyugdíjak. Erről rendelkezik egy 1997-ben hozott, jelenleg is hatályos törvény. A nyugellátás adóztatása komoly játékteret ad a kormánynak a kifizetések féken tartására.

Miközben folyik a találgatás, hogy a februári megszorítások miként érinti majd a nyugdíjasokat, a nyugdíjak részleges bruttósításáról a pártok igen nagy egyetértéssel, 325 igen és 21 nem szavazattal döntöttek. Igaz, 14 évvel ezelőtt – csak mindenki elfelejtkezett róla.
 

Hogy miért döntött a parlament már 1997-ben a 2013-tól nyugdíjba vonulókról? 2013-tól kezdenek nyugállományba vonulni a Ratkó-korszak gyermekei, vagyis az abortusztilalom révén a szokásos évjáratoknak nagyjából duplájára duzzasztott nemzedék tagjai. Őket a szabály hátrányosan érinti: ugyannyi évre és azonos fizetésre „nettóban” kevesebbet kapnak majd kézhez, mint az előttük járók. A ma is hatályos törvény alapján ugyanis a bruttó keresetből számolják ki a nyugdíjat, ami így értelemszerűen adóköteles jövedelem lesz. Másfelől megszüntetik azt a számítási módot, hogy bizonyos jövedelemhatár felett a fokozatosan növekvő jövedelmeket fokozatosan csökkenő mértékben veszik figyelembe. Har­mad­sorban változik a nyugdíjmérték szabálya is, hiszen ma egy-egy munkával eltöltött év a nettó kereset 2, később 1 illetve 1,5 százalékát éri a nyugdíjszámításnál, míg 2013-tól minden esztendőt egységesen a bruttó kereset 1,65 százalékával számolnak.
 

A 2013-tól érvénybe lépő szabályozás elsősorban a hosszú szolgálati idővel, s magasabb keresettel rendelkezőknek kedvez. Mindez komoly társadalmi különbségeket okozhat, mert az ötvenes években születettek körében több százezren lehetnek, akiknek a nyugdíja nem éri majd el az átlagkereset 40 százalékát.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!