Oligarchának lenni sosem életbiztosítás – hiába a rengeteg pénz és a szinte korlátlan hatalom, amikor eljön a változás ideje, nagyon nagyot lehet bukni.

 
Dmitro Firtas (jobbra) fénykorában, Janukovics ukrán elnök oldalán. Barátja bukása után nem kellett sokáig várni őrizetbe vételére -fotó: Mykhailo Markiv, Reuters

Célzott embargó fenyegeti Oroszország titánjait Putyin elnök krími kalandja és a háborúval fenyegető orosz–ukrán konfliktus miatt. Amerikai és német információk szerint, ha a vasárnapi krími referendum az Oroszországhoz való csatlakozás mellett dönt, akkor hétfőn máris életbe lép a Putyin legközelebbi környezetéhez tartozó politikusok és üzletemberek kitiltása az Egyesült Államokból és az EU-ból.

Előzetesen annyit tudni, hogy a listán rajta van az orosz elnök három fő tanácsadója, irodavezetője, Sojgu védelmi miniszter és Bortnyikov, a KGB utódszervezetének vezetője. Ami az orosz milliárdosok számára különösen intő jel: az olaj- és gázüzlet, a Gazprom és a Rosznyeft vezérei, Miller és Szecsin is rajta vannak a listán. Szinte biztosra vehető, hogy a tilalmak első része már hétfőn életbe lép és vannak még jó néhányan, akik idegeskedhetnek.

„Az elmúlt napokban tíz emberrel is találkoztam a Forbes listájáról. Hullasápadtak és nem értik a helyzetet” – idézte a New York Times tudósítója Alekszandr Lebegyevet, a híres-hírhedt orosz bankárt, aki egykor úgy összeveszett Putyinnal, hogy az összes vagyonát kimenekítette az országból. Valószínűleg kárörvendve vette tudomásul milliárdos társai rettegését. Ugyanakkor furcsa módon, lehet, hogy azok járnak jól, akik 2012-ben megfogadták az újra államfőként megjelenő Putyin első figyelmeztetését: ideje hazahozni a vagyonukat, jobb helyen van az Oroszországban, mert a külföldön tartott vagyonok túlságosan sebezhetőek. Voltak, akik megfogadták, voltak, akik nem. Az utóbbiak jobban bíztak a piac világában, mint Putyin ölelő karjaiban.

A Guardian listát készített azokról az oligarchákról, akik célpontok lehetnek. Legtöbbjük moszkvai és londoni címmel rendelkezik. (Talán ezért is ódzkodnak a britek. Köztük vannak olyan veteránok is, mint Oleg Gyeripaszka – Putyin igen közeli barátja –, Roman Abramovics – a Chelsea tulajdonosa –, Alekszandr Mamut – Jelcin egykori tanácsadója – és Andrej Szkocs – Oroszország leggazdagabb parlamenti képviselője). A titánok leginkább attól retteghetnek, hogy az EU és Amerika iráni típusú gazdasági szankciókkal fenyegeti Oroszországot, így pénzforrásaik elapadhatnak, külföldi befektetéseik sorsa teljesen bizonytalan lesz.

Ám a krími válság nemcsak az orosz milliárdosoknak tehet keresztbe, ukrán társaiknak is ébernek kell lenni.

Ezt tanulta meg a minap Dmitro Firtas, az ország egyik legbefolyásosabb pénzembere is, aki szoros orosz kapcsolatokat épített ki a gázüzletben. A 2004 és 2009 között főként Ukrajnát, de Magyarországot is gázzal ellátó Rosukrenegro 45 százaléka az ő tulajdonában volt. Közös befektetése van a Putyin dzsúdópartnereként ismert orosz oligarchával, Arkagyij Rotenberggel. Firtast vesztegetés és nemzetközi bűnszövetkezet létrehozása miatt a héten Bécsben letartóztatták. Az intézkedésnek semmi köze a jelenlegi ukrán helyzethez, ezt azonban egyre nehezebb elhinni. 2006 óta van az FBI célkeresztjében, feltehetően az éveken át Magyarországon magát meghúzó maffiavezér, Szemjon Mogiljevicshez fűződő állítólagos kapcsolatáért. Mindenesetre Washington máris kérte a kiadatását Ausztriától.

De nagy kérdés, mi lesz a többi ukrán oligarchával. A Janukovics-pártiak vagy külföldre mentek, mint Kurcsenko, Kolomojszkij, vagy otthon várják a vihar elmúltát, mint a leggazdagabb, Rinat Akhmetov. A vagyonát biztos nem kell féltenie a politikai életből már korábban kivonult, de egykor ukrán és orosz politikusokkal is szoros kapcsolatot ápoló Viktor Pincsuknak, és a jelenleg legnépszerűbb ukránként emlegetett Petro Poroshenkónak, a „csokoládékirálynak” sem, akit amúgy az elnökválasztás egyik nagy esélyesének is tartanak. Mindkettőjükről az a hír járja, hogy aktívan finanszírozták a kijevi megmozdulásokat.

Mindenesetre Firtas esete azt is bizonyíthatja, hogy jobb lesz óvatosan közlekedniük az utcán.

Címkék: külpolitika

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!