„Soha nem hazudtam a magyar embereknek” – mondta Orbán Viktor 2006. szeptember 23-án a CNN-nek. Valójában pedig már nem is egy „őszödi beszédet” mondott. Igaz, mindig letagadta.
Orbán Viktor őszinteségének első pillanata talán 2002-ben, a két választási forduló között jött el. A Fidesz elnöke egy zártkörű tatai kampányeligazításon arról beszélt, hogy mit kell tenni pár nap múlva a győzelemért. „Megvannak a jogászaink, s ha valakit piszkálnak, majd meg fogjuk védeni” – fogalmazott egy titokban készült hangfelvétel tanúsága szerint, és a választási törvény megsértésére buzdította a résztvevőket. Emellett megemlítette, hogy ő is telefonos kampányra készül, „én is biztatok szombaton és vasárnap, a talpon maradt összes kerületben az én hangomon megy a szavazásra való felhívás, amiért majd engem elmarasztal az Országos Választási Bizottság, a jogászok meg megvédenek, oszt jó napot”. A Fidesz reakciója: Orbán Viktort lehallgatták és ezért szándékosan tett félreérthető kijelentéseket.
2008 áprilisában Orbán Viktor Kéri László politológus és volt tanítványai előtt beszélt arról, hogy 12 éves kormányzásra készül, „egyes csoportoknak rossz lesz, sokaknak sok minden fog fájni”, például befagyasztanák a nyugdíjakat, két pofonnal hazazavarja a Magyar Gárdát, továbbá hogy Gyurcsány Ferenc hülye és idióta. Kevés figyelmet kapott eddig az a rész, amelyben elszólta magát az őszödi beszéd kapcsán: a kiszivárogtatással kapcsolatosan azt mesélte, hogy pénteken a repülőtéren volt, mert Szájer Józseffel készült Brüsszelbe, amikor Kósa Lajos felhívta, és lejátszotta neki a hanganyagot, mire ők pezsgőt bontottak. Valaki közbevetette, hogy a hangfelvétel vasárnap került a sajtóhoz, erre úgy reagált: „akkor lehet, hogy rosszul emlékszem”, majd témát váltott. A 2006-os vereség kapcsán határozottan állította, hogy tulajdonképpen ő nem is akart győzni, mert tudták, milyen rossz állapotban van a gazdaság, de arról nem beszélt, hogy akkor miért ígért 14. havi nyugdíjat. A jövőről szólva Orbán Viktor közölte: az első két évben válságmenedzselő kormány és megszorítások jönnek, és mivel folyton azt hallják az emberek, hogy nehéz helyzetben van a gazdaság, tőle elfogadnák a megszorítások szükségességét. Utóbb a pártelnök az elhangzottak egy részét elismerte, de a legtöbb állítást nem kommentálta.
Tavaly februárban került nyilvánosságra egy Kötcsén, 2009 őszén elmondott beszéde, melyben olyan – a jobboldal megerősödésével létrejövő – centrális politikai erőteret vizionált, amely képes 15-20 évre meghatározni a magyar politika jövőjét. „A magyar politika következő tizenöt-húsz éve lehet olyan is, hogy nem ez a duális erőtér határozza meg, amely állandó értékvitákat, bonyolult és kínos, fölösleges társadalmi következményeket hoz magával, hanem létrejön egy nagy kormányzó párt, egy centrális politikai erőtér, s ez képes arra, hogy a nemzeti ügyeket megfogalmazza.” A Fidesz érdemben nem reagált az ellenőrzés nélküli túlhatalomról, a demokrácia csorbításáról, a kizárólagos kormányzati véleményről szóló ellenzéki félelmekre.
Idén májusban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) párizsi rendezvényén a miniszterelnök Magyarország újjászervezéseként értékelte, hogy az embereket meggyőzték arról, hogy mondjanak le egyhavi nyugdíjukról, fizetésükről. Azt mondta, a „reformnyelv egyébként halott” Magyarországon, mert az a politikus, aki arról beszél, hogy valamit szeretne megreformálni, az „politikai öngyilkosságot” követ el, ugyanis az elmúlt nyolc évben a kormányok által elindított reformok sorra elbuktak – de azt nem említette, hogy vajon ez kinek (is) köszönhető.
A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott diplomáciai táviratok egyikéből a héten derült ki, hogy amerikai diplomaták aggódtak a populista ígéreteket hangoztató Orbán Viktor szavahihetősége miatt. „Diplomata kollégáink tisztán emlékeznek arra, hogy a kampányban az európai uniós nagykövetekkel való találkozás során azzal biztatott, hogy »ne figyeljenek arra, amit a megválasztásomért mondok«” – olvasható a táviratban. Orbán beismerte a kijelentést, de azzal egészítette ki, hogy azért kérte erre a diplomatákat, mert szerette volna, hogy a tettei alapján ítéljék meg. Arra a kérdésre ugyanakkor nem válaszolt, hogy mindez azt jelenti-e, hogy nem mondott igazat a kampányban. A 2006-os választásokon Orbán és a Fidesz többek között 10 százalékos járulékcsökkentéssel, a kis- és középvállalkozásoknak járó adó- és adminisztrációs teher csökkentésével, 14. havi nyugdíjjal, a villamos áram árának 10 százalékos csökkentésével kampányolt, továbbá nagyobb önállóságot ígértek az önkormányzatoknak.
Magyar titkok
David Leigh és Luke Harding, a Guardian díjnyertes újságírói által fémjelzett, nemrég megjelent WikiLeaks-akták című könyvhöz egy kis piros füzetet mellékeltek. A címe: Magyar titkok. Ebben olvasható az a diplomáciai jelentés, amely egy 2010. január 22-i bemutatkozó találkozóról szól, Kounalakis amerikai nagykövet asszony és Orbán Viktor ellenzéki vezető között. Idézet a nagyköveti jelentésből: „Orbán a tipikus Fidesz-szavazót úgy írja le, mint aki politikailag elkötelezett, házas, jobban iskolázott, van munkahelye, saját lakása, nem csüng az állam bőkezűségén…”
A tipikus Fidesz-szavazó bizonyosan nem csalódott ma sem. Miért lenne csalódott? Hiszen politikailag elkötelezett, házas, jobban iskolázott, van munkahelye, saját lakása, nem csüng az állam bőkezűségén…
Ők vannak többen.
Ők vannak többen?
(babucs)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!