Az, hogy nem tudjuk megtervezni a jövőt, és egyik napról a másikra élünk, az egyik legfőbb oka a jelenlegi válságnak – szokatlanul őszinte interjút adott a Vedomosztyi orosz lapnak Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter. „Ezt a krízist mi magunk okoztuk” – mondta, majd kitért arra, hogy az Oroszország geopolitikai törekvéseinek hatására bevezetett nyugati szankciók hosszú ideig, akár évtizedekig érezhetőek lesznek.
A miniszter szerint az is könnyen elképzelhető, hogy jövőre még komolyabb korlátozások jöhetnek – ha ugyanis az Egyesült Államokban elfogadják a 40 évvel ezelőtti Jackson–Vanik kereskedelemkorlátozó törvény mását, akkor azt már csak nagyon nehezen lehet módosítani.
Uljukajev szerint a jelenlegi válság három dolog együttes hatásának köszönhető – az ukrajnai eseményekben játszott szerepük mellett az olaj árának esése is oka a krízis kialakulásának, és elkövettek néhány „ostoba lépést” is. Ezek közt főként a strukturális reformok elhalasztását említette. A szociális szféra, az egészségügy vagy éppen a nyugdíjrendszer finanszírozásának kötelezettségei egyre nehezebben teljesíthetőek. Az orosz gazdaság stabilitása nagyban függ az olajártól.
A Brent olaj hordónkénti ára júniusban még 115 dollár volt, csütörtök reggelre ez 61 dollárra csökkent. És hiába készülnek a vészforgatókönyvek 60 dolláros olajárra, készülhetnének 40, 20 vagy éppen 10 dolláros kalkulációk is – jegyezte meg a miniszter ironikusan –, ha arubel ezzel párhuzamosan gyengül, akkor kiszámíthatatlanná válik a helyzet, mert a kormány képtelen előre tervezni a jövőt. Uljukajev úgy számol, 2017 előtt nem valószínű, hogy vissza tudnak térni az elvárható évi 2,5-3 százalékos gazdasági növekedéshez.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!