Legálisan rekvirált több száz folyóméternyi iratot a Politikatörténeti Intézettől a „kétharmados többség” – így döntött a Kúria. Az új 2012-es levéltári törvény szerint ugyanis a kommunista állampártnak, az annak közreműködésével létrehozott, illetve a közvetlen befolyása alatt álló társadalmi és ifjúsági szervezeteknek, valamint a szakszervezeteknek a kommunista diktatúrában keletkezett iratai az állam tulajdonát képezik.
Így a PTI most elvesztette levéltárának kétharmadát – gyűjteménye gerincét a Magyar Szocialista Munkáspárt (és elődszervezeteinek), valamint más baloldali politikai és társadalmi szervezetek, szakszervezetek iratanyaga adta. A PTI érvelése szerint a levéltári törvény alkotmányellenes volt, ám miután a jogszabályt gyakorlatilag beemelték az Alaptörvénybe, ez az érvelés viszont már nem állta meg a helyét.
A cél elég egyértelműnek tűnik: a kormánypártok az egyik utolsó baloldali szellemi műhelyt akarták ellehetetleníteni.
Az pedig példátlan, hogy a magyar állam kárpótlás nélkül sajátította ki a levéltári anyagot. Amit egyébként a PTI kész átadni, amennyiben az állam megtérítiaz anyag őrzésével, kutathatóvá tételével kapcsolatos, több százmillió forintra rúgó költséget. Kutatóműhelyként a PTI egyelőre még kitart, noha épp a Kúria költözése miatt a kormány ki akarja tenni a Néprajzi Múzeum épületéből. A kabinet korábban ajánlott egy másik ingatlant, a PTI rá is bólintott az ajánlatra, ám azt a kormány visszavonta, és azóta csak hallgat a kabinet.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!