Egyelőre nem tudni, hogy több adót kell-e utána fizetni, illetve az sem biztos, hogy a munkáltatók nem hajthatnak-e végre burkolt bércsökkentést a segítségével, de az biztos, hogy a kormány elkészült a cafeteria készpénzesítésének tervével. Ennek lényege, hogy jövőre készpénzben kaphatják a közszféra alkalmazottai a béren kívüli juttatások (cafeteria) felét.
A közszférában átlagosan évi 200 ezer forint körüli a cafeteria, a nem készpénzes részt csak SZÉP-kártyában lehetne kiadni. Várhatóan megszűnik az utazástámogatás, az egészség- és a magánpénztárak, a kulturális és sporteseményekre szóló belépők, az iskolai kezdési támogatás és a lakáshitelek cafeteriája.
És lehet, hogy az Erzsébet-utalvány sem marad meg mostani formájában. Később a magánszférában, ahol jóval magasabb, akár 400-500 ezres is lehet a cafeteria összege, szintén bevezetnék majd a „feles készpénzes” rendszert. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke szerint nem tisztázott, hogy az új szisztéma nem jelent-e többletterhet a munkáltatónak. Például nem tudni, hogy a munkáltató számára a cafeteriapénz szja-köteles jövedelem-e.
Az sem egyértelmű, hogy a jövőben a munkáltató nem fizet-e kisebb „bért”, és a fizetésbe nem számolja-e be a cafeteriapénzt, ami után neki csak kisebb terheket kell leszurkolnia.
A kormánynak június 15-ig kell bemutatnia Brüsszelben a cafeteria-rendszer átalakításának végleges változatát. Az Európai Bíróság februárban meszelte el a magyar kormányt, mert sérti az uniós elveket, hogy külföldi vállalatok nem bocsáthatnak ki Magyarországon SZÉP-kártyát vagy étkezési utalványt.
A nettó minimálbért (73 ezer forint)
2018-ban a szakszervezetek a létminimum szintjére,
azaz 88 ezer forintra emelnék.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!