Hazánk hivatalosan is „parlagfű-nagyhatalom”.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adatai szerint jelenleg Európa parlagfűvel leginkább fertőzött országa vagyunk, a szántóterületek több mint 5 százalékát borítja be az allergén gyomnövény. A pollenkoncentráció évről évre nő: míg 2008-ban az országos napi átlag köbméterenként 361 pollen volt, addig tavalyra ez a szám már 614- re emelkedett.
Két hete járt le a parlagfű-mentesítés törvényes határideje, sok helyen azonban még mindig lengedezik a káros növény. Pedig a parlagfűszezon július közepén kezdődik és az első fagyig tart, így mostanra sokak orrát facsarják az allergén pollenek. Tolna megyében már a kormányhivatal ellenőrzi, hogy sikerült- e mindenhol eltüntetni a parlag fűtöveket, tavaly a térségben 200 ezer hektárt borított az allergén növény. Az elhanyagolt területek gazdái jobb, ha készítik a pénztárcájukat, ugyanis a kényszerkaszálás költségei mellett akár több millió forintos bírságot is fizethet az a telektulajdonos, aki nem irtja a parlagfüvet. Az ártalmas növény elleni harcban az önkormányzatok számítanak a lakossági bejelentésekre is, hiszen mindenhová az ellenőrök sem juthatnak el. Egy új alkalmazás segítségével azonban mostantól sokkal könnyebb lesz beazonosítani a parlagfűvel borított területeket. Az Ambrosia parlagfűbejelentő mobil- és webalkalmazás az elmúlt 20 év par lag fűellenes kampányának legáttörőbb technológiai fejlesztése hazánkban, aminek segítségével néhány másodperc alatt lehetőségünk lesz a parlagfűvel szennyezett területek bejelentésére, így a hatóságok gyorsan és könnyen tudnak majd intézkedni. Az okostelefonokra kifejlesztett alkalmazáson a fényképpel, dátummal, GPS koordinátákkal kiegészített bejelentéseket pár kattintás után be lehet küldeni egy központi adatbázisba. A listát számítógépen keresztül is bővíthető a www.parlagfu.hu weboldalon.
Parlagfű elleni akciótervet a kormány is készített, és épp a napokban el is fogadták. Az elképzelések szerint a sürgős beavatkozások (parlagfűirtás) mellett hosszú távú megoldást is keresnek az évek óta súlyosbodó problémára. Ennek érdekében a megelőzés fontosságára helyezik a hangsúlyt a 2020-ig tartó akció keretében, ám a közterületek teljes parlagfű-mentesítését, a pollenterhelésre vonatkozó adatszolgáltatási és riasztási rendszer hatékonyabbá tételét és a környezettudatosságra nevelést is célként tűzték ki a hatóságok. A tervek szerint augusztus végén bevezetik a Lakossági Parlagfű Bejelentő Rendszert is, az elkövetkező évek fő feladata pedig a mezőgazdasági területek szennyezettségének csökkentése lesz.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!