Stresszpótlékért küzdenek a mentőszolgálat dolgozói a Népszabadság információi szerint. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) érdekvédői három évvel ezelőtt fordultak bírósághoz a mentők veszélyeztetettségének elismeréséért. Amennyiben nyernek, havi húszezer forinttal egészülhet ki az átlagosan bruttó 150 ezer forintos bérük, ez kétmilliárd forintjába kerülhet az államnak évente.

 
Mentők munka közben - Fotó: Kovács Tamás, MTI

Eddig két perben született ítélet első fokon, az elsőt a gyulai munkaügyi bíróságon elvesztették a dolgozók, de a döntést megfellebbezték. A második, pécsi ítélet viszont február elején kimondta: a mentősöket érő stresszegészségkárosító mértéke akkora, hogy jár a pótlék. A nem jogerős döntés értelmében 2009-ig visszamenőleg kamatostul kellene kifizetni a pótlékot, de csak azoknak, akik jogorvoslatot kértek a bíróságtól. Jelenleg a fővárosi munkaügyi bíróság mellett további 18 megyei bíróságon zajlanak az OMSZ ellen a pótlékért indított perek, ám az érintett mintegy 6500 „kocsizó”, illetve mentésirányító dolgozóból csak körülbelül 500-an pereskednek. A Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének elnöke, Kusper Zsolt arról beszélt a lapnak, még megvárnak néhány ítéletet, aztán a Kúriához fordulnak jogegységi döntésért.

A hatályos szabályozás szerint a munkakörhöz akkor jár kockázati pótlék, ha a munkaidő több mint felében fennáll valamilyen kockázat. A szakszervezet és az OMSZ között vita van abban, hogy ez igaz-e a mentősökre, az érdekvédők szerint a stresszterhelés nemhogy a munkaidő 50 százalékában, de még a munkaidőn kívül is jelentős. Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs igazgatója elmondta: az életmentés nemcsak testi és szellemi, hanem lelki energiát is igényel, ezért fontos a segítő szakember mentálhigiénés egyensúlyának megőrzése.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!