Háromszáz rendőr vonult fel Csókakőn, hogy megakadályozza az Új Magyar Gárda új tagjainak avatását, amelyet így viszont zavartalanul tarthattak meg Dunaföldváron, majd Budapesten megünnepelték a 2009-ben feloszlatott Magyar Gárda ötödik születésnapját – bírósági engedéllyel, rendőri asszisztenciával. A rendőrség mérlege: több ellentüntető igazoltatása, négy ellentüntető előállítása.
Péntek éjféltől szállták meg a rendőrök a műveleti területté minősített Fejér megyei kistelepülést, ahová csak az ott lakókat engedték be, hogy megakadályozzák egy bűncselekmény elkövetését. Hivatalosan ennél többet később sem mondtak. Sokáig a polgármester sem tudta, mi folyik a falujában, de aztán a rendőrség helyett Árgyelán János, a Jobbik Fejér megyei elnöke adott tájékoztatást: az új gárdatagok avatásáról akarták elterelni a rendőrség figyelmét egy fals információval, mely szerint Csókakőn a Nagy-Magyarország téren nemrég avatott Horthy-szobornál gyűlnek össze. Fűrész György Fidesz–KDNP-s polgármesternek a rendőrök később azt mondták: belső információk alapján intézkedtek. A rendőrség csak délután 3-kor vonult le a műveleti területről, amikor már két órája szerepelt a hír az internetes portálokon: Dunaföldváron zavartalanul felavatták a 135 gárdatagot és 10 csendőrt. Ötkor már a fővárosi Kodály köröndön gyülekeztek a Magyar Gárda öt évvel ezelőtti megalakulására emlékezők.
A résztvevők közül sokan alakzatban vonultak át a Hősök terére, motoros felvezetéssel. A pár száz résztvevőt legalább annyi rendőr felügyelte. A rekkenő hőségben a főleg feketébe öltözött gárdisták közül többen is rosszul lettek. „Szerencsére” a Magyar Nemzeti Gárda tagjai zöld pólót és terepszínű nadrágot viseltek. A régebbi gárdaegyenruhára emlékeztető viseletben a Szebb Jövőért Polgári Egyesület és a Nemzeti Őrsereg masírozott.
Inárcsi József, az Új Magyar Gárda vezetője tízperces beszédében kritizálta a Jobbikot és annak elnökét, mert szerinte hagyták a gárdát több részre szakadni. A Hatvannégy Magyar Vármegye nevében felszólaló Toroczkai László viszont megköszönte, hogy legalább van egy párt, amelyik felvállalja őket. „Elférünk, mindenkinek jut feladat” – reagált a kritikákra az őt követő Vona Gábor. Szerinte hülyére vették a rendőrséget azzal, hogy úgy tettek, mintha Csókakőn akarnák a gárdistákat avatni, s amiért a rendőrök ellepték Csókakőt. A Dunaföldváron felavatott 135 gárdistáról szóló bejelentését nagy éljenzés fogadta. Mint mondta, 2007-ben a reménytelenség szülte meg a Magyar Gárdát, és most ugyanez a reménytelenség tapasztalható az országban. Ma gyarország elveszítette függetlenségét, betagozódott az alakuló Európai Egyesült Államokba, eközben pedig szociális bizonytalanság lett úrrá, a cigány népszaporulat tragikus veszélyt hoz rövid időn belül a magyarságra – sorolta a Jobbik elnöke. Óriási tapsvihart aratott kijelentésével, amellyel zéró toleranciát hirdetett a cigánybűnözéssel és az élősködéssel szemben. A Székely himnusszal ért véget a megemlékezés, de a balhé csak ekkor kezdődött.
Mintegy 20 résztvevő inzultálni kezdte a Demokratikus Koalíció (DK) és a Magyar Antifasiszták és Ellenállók Szövetségének tucatnyi ellentüntetőjét, amire vagy 30 rendőr élő sorfalat húzott az ellenérdekelt felek közé (alsó képünkön). A szélsőjobboldali tüntetők a „Mi vagyunk itthon”, az ellentüntetők „Nácik haza” jelszót skandálták. A rendőrök az ellentüntetőket igazoltatták. Miután fél óráig farkasszemet néztek egymással, a rendőrök lekísérték a DK-sokat a kisföldalattihoz, majd lezárták a bejáratot. A Magyar Szolidaritás Mozgalom, a Demokratikus Koalíció, különféle romaszervezetek és facebookos csoportosulások képviselőit a Hősök tere és az Andrássy út sarkán többször leköpték, és a náciellenes rigmusokat kiabáló ellentüntetőket többször is lökdösték, ezért a rendőrök közbeavatkoztak. Miután az ellentüntetők egy csoportja megpróbált bejutni a rendezvényre, a láthatósági mellényt viselő rendezők és az egyenruhás rendőrök kiszorították őket a térről, majd néhányukat igazoltatták. A rendőrség közleménye szerint négy ellentüntetőt állított elő: rendzavarás miatt három nőt, valamint egy álszakállt viselő „provokátort". Több külföldi ellentüntető ellen szabálysértési feljelentést tesznek.
Vonulás után az élet
Akárcsak Csókakőn, Cegléden is teljes nyugalom honolt. Az egy héttel ezelőtti atrocitás után a rendőrség fokozott ellenőrzést, közbiztonsági, a közrendvédelmi akciót tart jövő szerdáig.
Új parkban szenteltek keresztet egy hete a városban. „Ezt a parkot a Szűcstelepen augusztus 19-én avattuk fel, a romák kezdeményezésre és a környékbeliek teljes összefogásával. A park és a kereszt a roma–magyar összefogást jelképezi. Itt egy dzsumbuj volt. Együtt tettük rendbe” – mondja Cegléd fideszes polgármestere. Földi László szerint azonban a csengeri városrészben nem mindig tartják meg a rendet. „Ott volt egy hete a demonstráció. Nem az a megoldás, hogy a szélsőséges szervezetek felvonulnak. Most dolgozunk azon, hogy a békét helyreállítsuk. A közbiztonsági akció csak az első lépés. Most nyugalom van, tegnap nem láttam ott egy gárdistát sem” – jegyzi meg.
A „szocpolos” Puttony utcai házak népe gyanakodva figyel minden járókelőt a demonstráció óta. A 78 éves Szilágyi Kálmán és népes családja egymás szavába vágva eleveníti fel: voltak vagy négyszázan a gárdisták, akik be akartak támadni. „Büdös cigányok, takarodjatok vissza Indiába! Meghaltok!” – kiabálták. No, akkor nagyon megijedtek. Féltették a gyerekeket. Beri Károlyné hetet nevel. „Ha nincsenek itt a kommandósok meg a rendőrök talán meg is ölnek minket” – véli Kolompár Lajos. „És ha van is két-három gyerek, aki el-elmegy lopni, ne két-három utca haljon meg azért! Munka kellene…” – teszi hozzá. Ők este tartanak összejövetelt, eljön a vajda is, arról lesz szó, ki mit tehetne a békességért. Addig is sűrűn járnak erre a rendőrök, figyelnek, mert vannak itt még gárdisták, ha nem is jönnek elő.
Egy fiatalasszony szerint jönnek-mennek a járőrök, de csak múlt szombat óta, amikor még a Készenléti Rendőrség is felvonult. Egy napja ellenőrzik a bejövő és a kimenő forgalmat is, igazoltatnak mindenkit. Mi történt előtte? „Szinte nincs az utcában, akitől ne loptak volna. Tőlem a kerítést, a szomszédból a csirkéket. A vas a legkelendőbb. De nem tett senki semmit, hiába szóltunk. Csak az Új Magyar Gárda jött első szóra. A környék lakói örültek. De ne keresse a gárdistákat, mert nappal nem látja őket Hol itt, hol ott éjszakáznak. Befogadjuk őket, a biztonságunkról van szó” – mondja.
Balázs János csatlakozik: „Tőlem is loptak, dróthálót, prést, vasat… De amióta a balhé volt, nem vittek el semmit, mert itt a gárda, és mert itt a rendőrség. Nekem mindegy ki miatt, csak az a lényeg, hogy ne vigyenek el semmit. Hogy a szomszéd utcában meg az életüket féltik az emberek? Mi nem akarjuk, hogy a cigányokat bárki bántsa. De a békéhez az is kell, hogy ha mi nem megyünk be az ő portájukra, ők se jöjjenek be a miénkre.”
Beluzsárné Belicza Andrea, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondja: az akció első napján egy személyt állítottak elő bűncselekmény gyanújával, közlekedési szabálysértések miatt 70 ezer forint pénzbírságot szabtak ki és két feljelentést tettek, a biztonsági intézkedéseik közt még egy magatehetetlen részeg hajnali hazajuttatása is szerepelt. Atrocitásra nem került sor.
Vasvári G. Pál
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!