„Amikor majd az emberek utcára vonulnak és az önök fejét követelik, a rendőr, akit agyoncsaptak az intézkedéseikkel az elvonásokkal, majd feláll, és szabad utat enged a népnek” – üzente a kormánynak egy felháborodott rendőr a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének honlapján.
Nincs pénz benzinre, nyári gumikra, szervizelésre, nincs fedezete a béremelésnek, a túlóráknak, a napidíjaknak – ezt viszont a Pest megyei rendőrfőkapitány írta körlevelében.
A héten négy rendőri vezető ellen emeltek vádat a tavaly augusztusban balesetet szenvedett motoros rendőr halála miatt. A tragédiához a kopott gumik bizonyosan hozzájárultak. A pest megyei rendőrség járművein viszont már biztosan ilyenek, vagyis elhasználtak maradnak a gumik. Sőt, nagy részük nyáron is téli gumival fut majd, a gumicserét ugyanis a főkapitány csak az EU-elnökség biztosításával részt vevő motoros járőrök járművein engedi lecserélni. Ezen kívül megfelezik a megyében az összes jármű kilométerkeretét is.
Nincs fedezete a túlórák kifizetésének, a napidíjnak, a 200 ezer forintos cafetériajuttatás egy részének és a szociális juttatások 80 százalékának sem. Nem jut pénz a külsős tolmácsokra és szakértőkre, a tanúk útiköltségére és arra sem, hogy kifizessék, ha a körzeti megbízottak magánautóikat használják szolgálati autóként. Ezekre a tételekre körülbelül 340 millió forint kellene. Leállítottak minden beszerzést és szolgáltatást is.
Ármos Sándor pest megyei főkapitány a bűnügyi és a rendészeti igazgatónak, hivatalvezetőknek, Humánigazgatási és Ellenőrzési Szolgálatnak, illetve a megyei rendőrkapitányságok vezetőjének címzett levélben azt írta: az idei költségvetésük 2 milliárddal kevesebb, mint a tavalyi, ráadásul újabb szigorítások várhatók. A súlyos pest megyei gondokra az Országos Rendőr-főkapitányság gazdasági főigazgatója azzal reagált, hogy még a hétvégén soron kívüli vizsgálatot rendelt el a kapitányság gazdálkodása ügyében. A revízió befejezéséig a rendőrség nem kívánja kommentálni a súlyos megvonásokat.
A súlyos pénzhiány nem minden rendvédelmi szervet sújt. A miniszterelnök és a köztársasági elnök személyi védelmét is ellátó, a kormányváltás után létrehozott Terrorelhárítási Központ több nagy értékű luxusutót is vásárolhatott nemrégiben, a listaáron 15 és 40 millió közötti értékű Audik átvételre várnak. A miniszterelnök szóvivője, Szijjártó Péter szerint az autókra a „különösen veszélyes bűnözök elleni harcban” van szükség.
Pedig a pénznek máshol is lenne helye, erről dühödt rendőrök elkeseredett reakciói tanúskodnak a rendőrségi érdekvédelmi szervezetek honlapjai. Nem csoda hát, hogy a rendvédelmi dolgozók bizalmatlanul várják a kedden sorra kerülő belügyminisztériumi érdekegyeztetést és tüntetésre készülnek. A rendőrség utolsó kedvezményét, a szolgálati nyugdíjat vonnák meg tőlük. A tárcát a kilátásba helyezett demonstráció sem befolyásolja, hivatalos közleményük szerint „amennyiben a demonstrálók célja a Széli (sic!) Kálmán-tervben rögzített célkitűzések megváltoztatása, úgy nagy bizonyossággal állítható, hogy ilyen eredményt a demonstráció nem fog elérni”. A minisztériumi hangulatjelentések széttépett és szemétkosárba hajított miniszterelnöki-miniszteri levélről, bosszúságról számolnak be.
Bárdos Judit a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezetének (BRDSZ) főtitkára nem egyezkedik a korkedvezményről, erre nem kapott felhatalmazást, csak az újonnan szolgálatba lépő rendvédelmisek életpályamodelljéről tárgyalna. Egyébként pesszimista: „az elmúlt hónapok intézkedései alapján nincs garancia arra, hogy az ígéretek megvalósulnak”. Dávid Tibor, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkárhelyettese fűz némi esélyt a tüntetésekhez: „kemény kiállás lesz”, Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének főtitkára úgy véli, hogy: „Pintér Sándor keze meg van kötve, a háttérben már minden eldőlt”.
A belügyi dolgozók hangulatjelentésénél is érdekesebbek a miniszterelnök és a belügyminiszter múlt heti levelére érkezett reagálások a BRDSZ honlapján. „Úgy vélem, mindennél többet jelent az a tény, hogy a levél fogadtatásáról hangulatjelentést kértek. A törvénnyel, nemes egyszerűséggel csak hazugnak bélyegezték, a levéllel, még hülyének is nézik a rendőrt.” „Mélységesen felháborít a hatalmon lévők arroganciája, mindent felülíró akarnoksága, az egyszerű állampolgárok semmibe vevése. (Lásd Kósa, Lázár és társai.) A kormányzati képviselők nem uralkodói esküt tettek, hanem a haza szolgálatára!” „Figyelnek bennünket és lehallgatnak, de még ha csak engem? De nem! A családtagjaimat is! Most mi van? Ez az ÚJ ÁVH?” „Amikor majd az emberek utcára vonulnak és az önök fejét követelik, a rendőr, akit agyoncsaptak az intézkedéseikkel az elvonásokkal, majd feláll, és szabad utat enged a népnek!” „Úgy érzem magam, mint akit porig aláztak. Nem elég, hogy elvették lassan az összes kedvezményünket, folyamatosan csökkentik a fizetésünket, a járandóságainkért pereskednünk kell, a szavahihetőségünket is megkérdőjelezték…” „Nekem úgy tűnik, hogy birkának nézik a rendőröket” – panaszkodnak a rendőrök.
„Felszólítottuk a minisztert, a kormányt, hogy fejezzék be a rendvédelmi dolgozók elleni hecckampányt, ami hónapok óta folyik, és félév alatt lenullázta a tekintélyünk” – nyilatkozta Dávid Tibor. Mint mondta, „a rendőrség állandóan hátrál, kész, vége, nincsen tovább."
Már tavaly nyáron elkezdte szorongatni a rendőrséget az Orbán-kormány. Júliusban egy nappal azután, hogy a miniszterelnök több pénzt ígért a rendőröknek, 1,2 milliárd forintot vettek el a rendőrségtől. Decemberben aztán 8 milliárdot kapott a rendőrség a költségvetés általános tartalékából, hogy februárban 35 milliárdos elvonással sújtsák a Belügyminisztériumot. Akkor azt írtuk: a tárcának aligha van más lehetősége, mint a rendőrségtől elvonni ennek az összegnek a túlnyomó részét.
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!